odżelaziacz wody

Jaki wybrać odżelaziacz wody?

Właściwe oczyszczenie wody jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa. Niestety nie każde gospodarstwo domowe ma dostęp do czystej i w pełni bezpiecznej wody. Czasami konieczne jest stosowanie właściwych filtrów, a także odżelaziaczy, szczególnie jeżeli woda czerpana jest z przydomowej studni.

Konsekwencje wynikające z nadmiaru żelaza w wodzie

Niestety bardzo często przydomowe studnie głębinowe są zanieczyszczone, ale nierzadko znajduje się w nich także żelazo. Na szczęście w przypadku tych pierwszych zanieczyszczeń wystarczy stosować właściwe filtry. Większości osób wydaje się, że jeżeli w wodzie jest żelazo, to trzeba zrezygnować z tego ujęcia. Nic bardziej mylnego, wszak wystarczy tylko zastosować odżelaziacz wody, który jest bardzo skuteczny. Trzeba zdawać sobie sprawę, że w Polsce obowiązuje konkretna norma dopuszczalnego stężenia żelaza w wodzie. Otóż jego ilość nie może przekraczać 0,2 mg/l. Niestety bardzo często w studniach ta wartość jest znacząco przekroczona i wtedy też właściciel danej posesji po przekazaniu próbek wody do badania otrzymuje od sanepidu informację, że woda nie nadaje się do spożycia. Należy zdawać sobie sprawę, że woda zawierająca dużo żelaza jest niesmaczna, ma charakterystyczny metaliczny posmak, ale również nieco żółtawą barwę. Oczywiście nie tylko negatywnie wpływa na zdrowie, ale także może w krótkim czasie uszkodzić instalacje wodne czy nawet grzewcze, gdyż tworzący się osad prowadzi do zwężenia światła rur, a także powoduje korodowanie metali. Z kolei powstały osad jest pożywką dla bakterii, które znowu mogą zanieczyszczać wodę, co oczywiście może prowadzić do zatrucia, ale również powoduje, że koszty ogrzewania na pewno się zwiększą. Na szczęście ten problem można szybko rozwiązać, wystarczy tylko prawidłowo dobrać odżelaziacz wody.

Czym kierować się przy wyborze odżelaziacza wody?

Przy wyborze odżelaziacza do domu należy pamiętać, by dobrać urządzenie do stężenia żelaza w wodzie. Trzeba też zwrócić uwagę, jak twarda jest woda oraz jak wysokie stężenie manganu się w niej znajduje. Oczywiście trzeba także dobierać urządzenie do ilości miejsca, jakim się dysponuje, wszak nie każdy ma możliwość zagospodarowania dużej przestrzeni. Na samym końcu należy też pamiętać, że zastosowanie odżelaziacza wody jest powiązane z instalacją odprowadzającą ścieki, do której odprowadzane są popłuczyny.

Jaki odżelaziacz wody wybrać?

odżelaziacz wody

Przy wyborze odżelaziacza wody trzeba pamiętać, że konieczne jest zastosowanie maksymalnie funkcjonalnego urządzenia. Występuje wiele odżelaziaczy, które szybko i efektywnie usuwają nadmiar manganu. Mają postać charakterystycznego zbiornika, do którego napływa ciecz i z którego wypływa woda zdatna do spożycia, gdyż wszelkie zanieczyszczenia są z niej szybko i efektywnie usuwane. Warto też zwrócić uwagę na parametry techniczne, choćby takie jak wydajność, czy szybkość przepływu. Oczywiście im ilość osób w gospodarstwie domowym jest większa, tym te parametry także muszą być wyższe. Dobrym wyborem jest np. urządzenie, które posiada zbiornik dwusekcyjny, filtr samoczyszczący i złoże filtracyjne. W tym przypadku odżelaziacz jest bardzo wydajny. Takie rozwiązanie sprawdzi się nawet w przypadku dużych gospodarstw. Ciekawym wyborem jest też hydrofiltr, który posiada dedykowane złoże filtracyjne wykorzystujące reakcję utleniania. Dzięki temu żelazo i mangan są rozkładane, tworząc niewielkie cząsteczki, które następnie są szybko usuwane. W ten sposób woda jest czysta. Warto także wybierać odżelaziacze, które posiadają sterownik. Dzięki temu urządzenie jest niemal bezobsługowe, co stanowi kolejną zaletę.

Czy cena ma znaczenie?

Cennik odżelaziaczy wody jest naprawdę różny. Jednak przy wyborze nie należy kierować się tylko ceną, lecz wziąć pod uwagę przede wszystkim wydajność i parametry techniczne. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że średnia cena odżelaziaczy wody dobrej jakości, to ok. 3,5 tys. zł. Do tego warto dokupić jeszcze złoża służące do zmiękczania wody, a to z kolei dodatkowy koszt wynoszący ok. 700 zł. Jednak zyskuje się bezpieczeństwo i czystą wodę.

Na samym końcu przypominamy, że posiadacze własnych studni głębinowych powinni regularnie sprawdzać parametry wody. Oczywiście filtry należy co jakiś czas czyścić i wymieniać. Warto także sprawdzać, czy pracują one sprawnie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij