dietetyk Kielce

Czy dzieciom powinno się zabraniać jedzenia słodyczy? Poznajcie fakty na ten temat i świadomie podejmijcie decyzję

Chyba nikogo nie zaskoczymy stwierdzeniem, że coraz więcej osób zmaga się z nadwagą, ale też otyłością i niestety dotyczą one też dzieci. Cóż, do takiego stanu rzeczy niewątpliwie przyczynia się niewłaściwa dieta i zbyt mała ilość ruchu. Niektórzy obwiniają też cukier. Można powiedzieć, że krucjata przeciwko niemu doprowadziła do tego, że uznawany jest on za białą śmierć. Rodzice boją się go jak ognia i zabraniają spożywania produktów z dodatkiem cukru swoim dzieciom. Ale czy takie postępowanie jest słuszne? Czy dzieciom powinno się zabraniać jedzenia słodyczy? Poznajcie fakty na ten temat i świadomie podejmijcie decyzję.

Cukier to samo zło? Nieprawda

Cukier otrzymał już wiele określeń. Niektórzy nazywają go „białą śmiercią”, a inni „toksyną”. Są też tacy, którzy obwiniają go za zło tego świata. Ale jednak nie jest to zupełnie prawda, wszak cukier dodaje też energii, zatem w niektórych sytuacjach jest zwyczajnie niezbędny. Oczywiście przy racjonalnej i zbilansowanej diecie eliminacja białego cukru jest możliwa, bo spożywa się węglowodany złożone, jednak cukry typu fruktoza, występujące w owocach, są częścią zdrowej i racjonalnej diety.

Dlaczego nie warto stosować zamienników?

Wiele dzieci zmaga się z nadwagą pomimo tego, że rodzice dwoją się i troją, by nie dawać im słodyczy. Ale jednak zapominają, że dzieciaki tyją też przez bardzo małą ilość ruchu i spędzanie wielu godzin przez komputerem. Jednocześnie rodzice zapominają także, że zdrowa dieta to lekkostrawne posiłki. Niestety sporo jest takich opiekunów, którzy nagminnie podają swoim dzieciom fast foody, jedzenie pełne konserwantów, a przy tym zabraniają zjedzenia jednego cukierka, co oczywiście jest niewłaściwe. Stosowanie wszelkich zamienników też nie zawsze jest dobre. Wystarczy tylko wspomnieć o aspartamie, czyli słodziku, który wiele osób stosuje na potęgę, choć jest on bardzo szkodliwy i zwiększa ryzyko raka mózgu. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że jeżeli ktoś z Was podaje dzieciom choćby produkty garmażeryjne, to nie tylko są one nafaszerowane konserwantami, ale też dużą ilością białego cukru, bądź, co gorsza, syropu glukozowo-fruktozowego.

Sedno problemu

Wiele dzieci zmaga się z nadprogramowymi kilogramami, niestety rodzice, zamiast udać się do specjalisty, próbują różnych niezbyt dobrych diet, a przez to efekt jest jeszcze gorszy. Dziecko musi mieć zbilansowaną dietę opartą na najlepszej jakości składnikach odżywczych. Bazą powinny być warzywa, najlepiej gotowane na parze i surówki. Do tego mała ilość chudego mięsa. Ale we współczesnym świecie niektórzy idą na łatwiznę i kupują produkty gotowe, a potem dziwią się, że dzieci tyją, choć słodyczy nie spożywają, a jednak cukier znajduje się w wielu produktach, dlatego też czytanie etykiet to podstawa. Warto oczywiście z dzieckiem udać się do dietetyka. W Kielcach znajduje się gabinet Perfekcyjna Linia, który Wam polecamy. Jednocześnie apelujemy o umiar i zdrowy rozsądek, czyli pamiętajcie, że dieta nie jest tylko redukcyjna, lecz dieta to zdrowy styl życia, na który składa się zdrowa dieta, ruch i dbałość o zdrowie psychiczne.

Czy pozwolić dziecku na zjedzenie batonika?

dietetyk Kielce

Odpowiedź na to pytanie jest prosta i brzmi „tak”, ale od czasu do czasu i niedużego. Jednocześnie najlepiej przygotowywać słodycze samodzielnie. Dzięki temu mogą być naprawdę smaczne, ale też zdrowe. Wystarczy tylko odrobina zaangażowania i efekt może być świetny, a Wasza pociecha zadowolona. Jednocześnie powinniście zdawać sobie sprawę, że najważniejsze jest wyrabianie dobrych nawyków żywieniowych, bo w innym przypadku prędzej czy później dziecko, choćby w szkole, skosztuje niezbyt zdrowego produktu pełnego konserwantów i wielu odmian cukru, a tego przecież chcecie uniknąć. Zabranianie jedzenia słodyczy o ile sprawdzi się, gdy Wasza pociecha jest mała, to będzie to zdecydowanie trudniejsze, gdy stanie się nastolatkiem.

Od czasu do czasu odrobina słodkości nie zaszkodzi, ale ważny jest umiar. Najlepiej więc przygotowywać ciastka, ciasta czy cukierki samemu na bazie dobrej jakości produktów, dzięki temu i Wy i Wasze dzieciaki będziecie zadowoleni. Nie zapominajcie też o zbilansowanej diecie i codziennej aktywności.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij