Wakacyjna jazda z dziećmi – pomoc drogowa pomoże w trudnej sytuacji
Jazda samochodem zawsze wymaga ogromnej uwagi i ostrożności, ale w przypadku, gdy w samochodzie podróżują dzieci, trzeba szczególnie zadbać o bezpieczeństwo.
Pamiętaj, bezpieczeństwo dziecka w czasie jazdy do podstawa.
Nachodzące lato to okres, w którym zaczną się wakacyjne wyjazdy, dlatego trzeba odpowiednio zadbać o samochód i przyszykować pojazd do dłuższej jazdy. Należy być przygotowanym na każdą sytuacje, dlatego warto zapisać telefonie numer po pomoc drogowa AUTO-HOL Grzegorz Gliński. Najlepiej, aby się nie przydała, ale jak wiadomo, przezorny zawsze ubezpieczony.
Przygotowanie auta do podróży
Przed wyruszeniem w długą podróż, auto musi być odpowiednio przygotowane. Trzeba się upewnić, że pojazd nie wymaga napraw czy wymiany zużytych części. Nie można tego zaniedbać, ponieważ ta kwestia ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa kierowcy i jego najbliższych. Nagła awaria auta może popsuć wymarzony urlop, przysporzyć wiele dodatkowych kłopotów, stać się przyczyną wypadku. Oczywiście nie da się przewidzieć wszystkich sytuacji, ale warto zadbać, aby auto było w pełni sprawne i gotowe do pokonywania dużych odległości. W przypadku, gdy w drodze na wakacje wydarzy się wypadek lub auto nagle odmówi współpracy, należy skorzystać z usług pomocy drogowej. Wykwalifikowani pracownicy pomogą odholować auto do warsztatu i zadbają o bezpieczeństwo pasażerów.
Jakie elementy w samochodzie należy sprawdzić przed podróżą?
Aby mieć pewność, że samochód jest sprawy i nie wymaga naprawy, warto skorzystać z oferty warsztatów samochodowych. Najlepiej oddać auto w ręce zaufanych specjalistów, którzy dokładnie sprawdzą poszczególne elementy samochodu tj.:
- Stan opon – to bardzo ważne, ponieważ kondycja opon na duży wpływ na bezpieczną jazdę i długość hamowania. Należy sprawdzić ciśnienie w oponach oraz stan i głębokość bieżnika. Jeżeli głębokość profilu jest mniejsza niż 3 mm, warto wymienić opony na nowe. Należy też pamiętać, że opony starzeją się, ich czas eksploatacji nie powinien być dłużysz niż 6-8 lat. W bagażniku powinno znaleźć się zapasowe koło, które pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek.
- Stan płynów eksploatacyjnych – to kolejna, bardzo ważna czynność. Należy sprawdzić, czy nie ma żadnych wycieków oraz skontrolować poziom oleju silnikowego, oleju wspomagania kierownicy, płynu hamulcowego, chłodniczego, a także płynu do spryskiwaczy. Jeżeli poziom jest niski, trzeba go uzupełnić.
- Kontrola świateł – oświetlenie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa. Niesprawne oświetlenie to również groźba mandatu i punków karnych. Przed wyjazdem trzeba sprawdzić funkcjonowanie świateł pozycyjnych, mijania, drogowych, przeciwmgielnych, awaryjnych, cofania, stopu oraz kierunkowskaz. Oczywiście nie można zapomnieć o zapasowych żarówkach.
- Stan układu hamulcowego – w trakcie kontroli mechanicy powinni zwrócić uwagę na stan tarcz, klocków oraz przewodów hamulcowych. Niezbędne jest również sprawdzenie akumulatora. Pozwoli to uniknąć sytuacji, gdy w trasie trzeba będzie szukać punktu, gdzie można kupić nowy.
- Sprawna klimatyzacja – to bardzo ważny element wakacyjnego podróżowania, szczególnie z dziećmi. Maluchy źle znoszą długotrwałe unieruchomienie, a wysoka temperatura dodatkowa pogarsza ich nastrój. Niewyczyszczona, zagrzybiona klimatyzacja może nie tylko powodować nieprzyjemny zapach, ale również być przyczyną chorób i złego samopoczucia. Serwis klimatyzacji jest obowiązkowy, powinien obejmować sprawdzenie stanu czynnika chłodzącego, wymianę filtra kabinowego i dezynfekcję kanałów wentylacyjnych
- Niezbędne wyposażenie – mimo bagażnika pełnego wakacyjnego ekwipunku, należy zadbać, aby w aucie znalazło się miejsce na niezbędne wyposażenie, czyli gaśnicę ABC, trójkąt ostrzegawczy i apteczkę. Przyda się również kamizelka odblaskowa.
Dobry fotelik samochodowy – podstawa bezpieczeństwa w aucie
Każdy, zarówno pasażer, jak i kierowca musi pamiętać o bezwzględnym obowiązku zapinania pasów. Dodatkowo dzieci, aby mogły bezpiecznie podróżować, muszą mieć odpowiednio dobrany fotelik samochodowy. Fotelik, aby spełniał swoje zadanie, musi być prawidłowo zamontowany, nie może się chwiać ani kołysać. Pasy muszą być dobrze wyregulowane i ciasno napięte. Tylko w tej pozycji zapewnią bezpieczeństwo i uchronią malucha w trakcie ewentualnej kolizji czy wypadku. Bardzo ważne, aby dzieci nie podróżowały w kurtce czy grubej bluzie. Pasy muszą przylegać bezpośrednio do ciała, w przeciwnym wypadku w czasie gwałtownego hamowania, maluch może wyślizgnąć się z pasów.
Pamiętaj, foteliki muszą być dopasowane do wzrostu i wagi dziecka.
Odpowiedni sposób pakowania bagaży
Dla bezpieczeństwa ważne jest odpowiednie zabezpieczenie bagaży. Niepoprawnie, byle jak rzucone torby i walizki mogą stwarzać duże zagrożenie. W czasie kolizji czy gwałtownego hamowania, mogą uderzyć pasażera. W przypadku dziecka taka sytuacji może mieć tragiczne konsekwencje. Bardzo ważne, aby torby układać piętrowo, od najcięższej do najlżejszej oraz najniżej i najbliżej oparcia tylnej kanapy. Torby nie powinny się przesuwać, dlatego można je unieruchomić za pomocą linek czy taśm. Gdy w bagażniku brakuje miejsca, można zamontować box dachowy. W kabinie nie można trzymać żadnych przedmiotów luzem. Przydadzą się schowki, które można zawiesić na oparciu
Podróż z dzieckiem – o czym trzeba jeszcze pamiętać?
Podróż z dzieckiem nie musi być horrorem. Mimo że maluchy często marudzą, to odpowiednie nastawienie i przygotowanie niezbędnych drobiazgów, pozwoli spokojnie dojechać do celu. Warto przygotować ulubione zabawki, które powinny być miękkie. Twarde mogą stanowić zagrożenie w czasie gwałtownego hamowania. Przyda się kocyk, poduszka oraz przekąski i woda. Należy pamiętać, że jedzenie w czasie jazdy nie jest wskazane. Maluch może się zachłysnąć lub zakrztusić, dlatego co 2-3 godziny trzeba zrobić przerwę na posiłek i rozprostowanie nóg.
Zadbaj, aby dzieci miały ulubione, bezpieczne zabawki
Sprawne auto w podróży z dziećmi to podstawa, o której nigdy nie można zapomnieć. Zlekceważenie przeglądu może spowodować groźne konsekwencje. Czy warto tak ryzykować? Oczywiście, że nie. Ale wiem, że nawet najlepiej przygotowane auto może się nagle popsuć. Zdaje sobie sprawę, że nie wszystkie sytuacje można przewidzieć. Jestem po to, aby pomagać wszystkim, których auta nie będą mogły dalej jechać. Moja firma posiada specjalistyczne lawety, przystosowane do przewożenia pojazdów różnego typu. Wystarczy zadzwonić, a przyjedziemy i odholujemy auto do warsztatu lub w inne wskazane miejsce.
Holowanie samochodu – pomoc drogowa zawsze gotowa do pomocy.
Współpracujemy z wieloma mechanikami, dlatego postaramy się, aby dalsza podróży mogła się jak najszybciej odbyć. Pomagamy również w innych sytuacjach, tzn. możemy dowieźć paliwo, wykonać drobne naprawy, itp. Jesteśmy do dyspozycji o każdej porze dnia i nocy, w weekendy i święta. W razie potrzeby, pomoc drogową AUTO-HOL Grzegorz Gliński zaprasza do kontaktu.