auto detailing

Jak dokładnie myjesz swój samochód?

Z roku na rok, a w zasadzie z miesiąca na miesiąc, przybywa w naszym kraju zakładów zajmujących się auto detailingiem. Nie tylko z resztą samych warsztatów jest coraz więcej. Sklepowe półki w sklepach również zaczynają się uginać pod naporem nowych, specjalistycznych kosmetyków mających jedno zadanie: Sprawić by samochód prezentował się tak jak sami chcielibyśmy się prezentować – schludnie i elegancko.

Czym różni się wizyta w myjni od wizyty u specjalisty?

Detailing samochodowy to pojęcie dość świeże. W świadomości kierowców nadal podstawą dbania o auto pod kątem estetycznym jest stara dobra myjnia bezdotykowa + odkurzacz. I to też możemy potraktować w pewnym sensie jako element auto detailingu. Profesjonaliści jednak dodatkowo wypiorą nam tapicerkę odpowiednimi środkami i urządzeniami, ewentualnie zadbają o zabezpieczenie skór, odświeżą wygląd deski rozdzielczej, a już prawdziwy popis nowoczesnych technik z zakresu kosmetyki motoryzacyjnej. Zniszczony latami użytkowania lakier może przejść renowację, po której ubędzie mu z dowodu rejestracyjnego co najmniej kilka lat. Dodatkowo nałożone środki ochronne takie jak powłoka ceramiczna mogą zabezpieczyć auto nawet na kilka lat. Dzięki temu pojazd nie tylko będzie bardziej odporny na wszelkie drobne rysy, o które nie trudno w codziennym użytkowaniu, ale będzie też lepiej zabezpieczony przed osadzaniem się cząsteczek kurzu, pyłków i uderzeniami kamyków leżących na poboczach.

Czy można samemu?

Na to pytanie odpowiedź jest bardzo prosta – oczywiście, że można. Wystarczy znajomość wpływu kilku podstawowych środków na materiały zastosowane do wyprodukowania naszego samochodu, parę pojęć, które ułatwią nam poruszanie się na rynku kosmetyków samochodowych, sporo wolnego czasu i w zasadzie możemy działać. Jeśli chodzi o wyżej wymienione pojęcia, poniżej znajduje się krótki słownik zawierający kilka wartych zapamiętania określeń.

APC – środek czyszczący uniwersalny, do użytku zarówno zewnątrz jak i wewnątrz auta.

AIO – kosmetyk 3w1 – czyści, usuwa rysy i nabłyszcza lakier.

Cleaner – służy do dokładnego mycia lakieru przed woskowaniem

Glinka (Clay Bar) – bardzo użyteczna masa przypominająca plastelinę. Pomaga przy dogłębnym oczyszczaniu lakieru.

Dual Action – Łatwa w obsłudze maszyna polerska mimośrodkowa, która oprócz ruchu obrotowego oscyluje na boki. Idealna dla początkujących.

Fluffy – ręcznik służący do oczyszczania lakieru po umyciu.

Powłoka ceramiczna – ochronna warstwa ceramiczna nakładana na lakier. Odświeża kolor, chroni przed pogodą i małymi rysami. Może utrzymywać się do 5 lat.

Sealant – wosk syntetyczny o wyższej trwałości w porównaniu do wosków naturalnych.

Quick Detailer – wosk w płynie do czyszczenia i zabezpieczania lakieru, dodatkowo usuwa zacieki po twardej wodzie.

Quick Wax – szybki wosk w sprayu, zabezpiecza przed ewentualnymi negatywnymi warunkami pogodowymi, przy okazji poprawiając wygląd auta.

Wafel – przypominający wafel rodzaj ręcznika służącego do osuszania lakieru.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij