AZS u niemowląt – objawy i leczenie

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która może objawiać się nawet u niemowlaków. Wrażliwa skóra maluszka jest narażona na różnorodne alergeny i czynniki zewnętrzne, które prowadzą do zmian skórnych. Jak rozpoznać AZS u niemowlaka? Jak zwalczyć ten problem?

AZS u niemowląt

Jak objawia się atopowe zapalenie skóry u niemowląt? Na początku warto podkreślić, że jest to przewlekła choroba zapalna. Głównym objawem jest tutaj świąd, przy czym powstają też zmiany na skórze maluszka (suchość skóry, zaczerwienienie, wysypka). Bardzo często widzimy je w zgięciach łokci, pod kolanami i na policzkach dziecka. Co ciekawe, niekiedy wraz z AZS pojawia się astma, zapalenie spojówek lub alergiczny nieżyt nosa. Jako rodzice powinniśmy zachować czujność, gdyż choroba może się rozwinąć także u starszych dzieci. 

Pamiętajmy o tym, że pierwsze objawy mogą pojawić się między 3 a 6 miesiącem życia dziecka lub później. Zazwyczaj jednak wystąpienie AZS obserwujemy u niemowlaków przed 1 rokiem życia. 

Co warto wiedzieć?

Istotne jest to, że trudno jest rozpoznać atopowe zapalenie skóry u dziecka. Nie każda wysypka oznacza od razu to schorzenie. Warto jak najszybciej udać się do specjalisty, który potwierdzi lub wyeliminuje chorobę. Pediatra może nas skierować na dalsze badania do dermatologa lub alergologa. 

Rodzice nie zawsze potrafią odróżniać wysypkę od zaczerwienienia skóry u dziecka. Z pomocą przychodzi doświadczony lekarz, którzy zajmuje się chorobami skórnymi. Aby potwierdzić chorobę, zazwyczaj zlecany jest komplet badań, w tym także testy alergiczne i badania krwi. Dają one pełen obraz stanu zdrowia naszego dziecka. 

U niektórych niemowlaków choroba przebiega łagodnie, a u innych bardziej poważnie. Powodami do niepokoju z pewnością są strupy, nadżerki, grudki, rumień na skórze i pęcherzyki. 

Pielęgnacja skóry atopowej u dziecka

Nie bez znaczenia jest odpowiednia pielęgnacja skóry atopowej u niemowlaka. Okazuje się, że leczenie AZS bazuje na naprawie uszkodzonej bariery naskórka. To sprawia, że musimy postawić na zalecane przez specjalistów preparaty kosmetyczne. Znaczenie mają nie tylko kosmetyki do kąpieli, lecz także kremy do skóry atopowej. 

Jak zadbać o komfort swojej pociechy? Kąpiele u dziecka z AZS nie powinny być dłuższe niż 10 minut. Zalecana temperatura wody to 33 stopnie, przy czym nie zapominajmy o płynach z pH neutralnym dla skóry. Mile widziane jest delikatne osuszanie skóry maluszka za pomocą miękkiego ręcznika. Postarajmy się nie pocierać wrażliwej skóry dziecka. Następny krok to zastosowanie balsamu i w razie potrzeby kremy do pielęgnacji podrażnionych części ciała. Niezawodne kosmetyki na AZS u niemowlaków powinny stawiać na łagodne środku natłuszczające, takie jak:

  • Gliceryna
  • Olej lniany
  • Pantenol
  • Lanolina
  • Kwas mlekowy

Jakie preparaty są nieocenione? Dla maluszka doskonale sprawdzają się naturalne wyroby, które dobierzemy po konsultacji z lekarzem. Nie należy stosować płynów antybakteryjnych, które mogłyby zniszczyć naturalną ochronę skóry dziecka. Szeroki asortyment skutecznych produktów znajdziemy w aptekach i drogeriach. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij