Nie powinienem tego robić

Każdemu z nas zdarzyło się zrobić w życiu coś bardzo głupiego. Czasem nawet nie jeden raz. Niekiedy nasze postępowanie jest tak nielogiczne, że jedyne co można z tego zrobić, to internetowy mem. Wszyscy ludzie popełniają różne błędy, o różnej skali i niosące za sobą różne konsekwencje. Popełnianie błędów jest dla człowieka czymś absolutnie normalnym i naturalnym. Ważne jest jednak to, aby umieć mądrze skorzystać ze swojego własnego doświadczenia.

Świadome błędy? A może uczenie się na błędach Powinienem/nie powinienem?

W historii ludzkości nie pojawił się nigdy człowiek, któremu nie zdarzyłoby się popełnić jakiegoś błędu. Błędy są nieodzownym elementem życia każdego, kto cokolwiek robi. Stare porzekadło mówi bowiem o tym, że nie mylą się jedynie ci ludzie, którzy niczego nie robią. Okazuje się zatem, że popełnianie błędów jest wręcz potrzebne. Dlaczego? A dlatego, że to właśnie one najwięcej nas uczą. Jest zatem niezwykle ważne aby pozwalać sobie i swoim dzieciom na popełnianie błędów. O obu przypadkach popełnione błędy będą lekcjami na całe życie.

Warto jednak pamiętać o wyjątkowej delikatności jeśli mowa o błędach popełnianych przez najmłodszych, w późniejszych latach właśnie robią rzeczy w stylu nie powinienem tego robić, a jednak zrobiłem. Rodzice i opiekunowie w żaden sposób nie powinni wzbudzać w dziecku wstydu ani poczucia winy za popełniony błąd. Konieczne jest, aby wytłumaczyć dziecku co zrobiło źle i dlaczego nie powinno robić tego samego w przeszłości. Jeśli dorośli będą karcić dzieci za każde przewinienie, może się okazać, że te same dzieci nie będą umiały poradzić sobie z porażkami w życiu dorosłym. Ważne jest aby nauczyć siebie oraz swoje dzieci tego, że popełnianie błędów jest czymś naturalnym dla przedstawicieli gatunku ludzkiego i koniecznie należy nauczyć się wyciągać z nich wnioski.

Nie powinienem tego robić a jednak zrobiłem

Człowiek nie zawsze zachowuje się w sposób racjonalny. Mowa tu na przykład o sytuacji, w której wiesz, że nie powinieneś czegoś robić, a mimo to robisz to. Co ciekawe taka postawa nie jest niczym wyjątkowym i zdarza się ludziom bardzo często. Dlaczego? Otóż, dorośli ludzie, którzy używają rozumu, są w stanie przewidzieć konsekwencje swojego działania. Jednocześnie w takich ludziach drzemie ich pierwotna ciekawość świata, chęć poznania zakazanego owocu. Taka ciekawość i żądzą poznania wszystkiego jest czymś naturalnym dla człowieka i nawet, według Biblii, została uznana za jedną z pierwszych rzeczy, które człowiek zrobił w swoim życiu.

Inną sprawą jest kwestia adrenaliny i naturalnej skłonności do podejmowania ryzyka. Oczywiście są wśród nas osoby, które marzą jedynie o spokojnym i bezpiecznym życiu. Dla innych od takiej postawy wieje nudą i zmarnowanym życiem. Są też bowiem tacy ludzie, którzy odczuwają silną potrzebę balansowania na granicy życia i śmierci. Ludzie, którzy nie czują, że żyją do momentu, w którym poczują ryzyko i adrenalinę. Nie oznacza to jednak, że tacy ludzie są niebezpieczni dla siebie i otoczenia. Tacy ludzie mają po prostu wybuchowy temperament i motto życiowe nie powinienem tego robić ale zrobię na przekór, a popełnianie błędów, wyciąganie z nich nauki i ponoszenie konsekwencji jest ich sposobem na życie.

Jak już mleko się rozleje, co zrobić?

Co powinieneś zrobić, jeśli popełnisz błąd? Pamiętaj, że błąd błędowi nie równy. Musisz sam zrozumieć, jaką skalę miało to, co zrobiłeś. Jak wpłynęło to na Ciebie i czy wpłynęło na osoby trzecie. Jeśli zrobiłeś coś, co skrzywdziło ludzi wokół Ciebie powinieneś, rzecz jasna, zacząć od przeprosin. Jeśli jednak Twoje działanie odbiło się tylko na Tobie, musisz uświadomić sobie co tak właściwie się stało i zaprzestać działania w stylu nie powinienem tego robić, ale coś.… Spróbuj znaleźć powód swojego zachowania. Jednocześnie nie zadręczaj się za bardzo. Nie możesz zmienić przeszłości, ale masz wpływ na swoją przyszłość. Możesz uniknąć popełnienia tego samego błędu, jeśli zrozumiesz mechanizmy swojego działania i wyciągniesz lekcję z porażki, która Cię dotknęła.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij