molestowanie w pracy - jak może bronić się ofiara

Molestowanie w pracy – jak może bronić się ofiara?

Życie potrafi zaskakiwać i to niekonicznie tak jak człowiek tego oczekuje. Zatrudniając się w danej firmie pracownik liczy na uczciwość i bezpieczne warunki pracy. Ale niestety często tak nie jest. Nadal w wielu zakładać pracy dochodzi do molestowania. Jak w takim przypadku może bronić się ofiara?

Statystyki są przerażające

Wyobraźcie sobie, że ofiarami molestowania w pracy są przede wszystkim kobiety. Na 100% sytuacji związanych z molestowaniem 90% dotyczy właśnie kobiet. Jeżeli te dane są dla Was przerażające, to kolejne będą jeszcze bardziej. Otóż około 20% Polek uważa, że w swojej pracy była ofiarą molestowania. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej, bo niestety wiele spraw nie jest zgłaszanych, a i czasem ofiary mają wątpliwości czy dane zachowanie zalicza się już do molestowania. Jednocześnie do molestowania najczęściej dochodzi w zakładach przemysłowych i w usługach, zdecydowanie rzadziej ma to miejsce w oświacie, ochronie zdrowia czy administracji. Czas też poznać definicję. Molestowaniem jest każde ( z naciskiem na słowo „każde”) zachowanie o podłożu seksualnym, które jest przez Was  niechciane i prowadzi do poczucia zagrożenia. Ale nie tylko może też prowadzić do uczucia upokorzenia czy poniżenia lub utrudnia wykonywanie pracy. Jeżeli pojawia się u Was dyskomfort i poczucie zagrożenia to rzecz jasna takie zachowanie ma podłoże molestowania. Ale musicie też wiedzieć, że molestowanie może być wymiar fizyczny, czyli może oznaczać dotykanie, poklepywanie, pożądliwe gesty i spojrzenia czy nawet przemoc seksualną. Ale może mieć też wyraz słowny, czyli mogą to być sprośne aluzje, żarty, uwagi dotyczące wyglądu czy propozycje. Przede wszystkim od razu należy komunikować, że na takie zachowania nie ma żadnej zgody. Jeżeli słowna prośba zupełnie nie przynosi oczekiwanych skutków, to być może będziecie musieli podjąć zdecydowanie bardziej radykalne działanie i tutaj mamy na myśli udanie się do kancelarii adwokackiej w Białymstoku.

Jak walczyć z molestowaniem w pracy?

Przede wszystkim od początku trzeba jasno i wyraźnie reagować na każde zachowanie, które wywołuje u Was dyskomfort i ma podłoże molestowania seksualnego. Reakcja musi być w pełni stanowcza i zdecydowana. Należy zdawać sobie sprawę, że akceptacja może prowadzić do intensyfikacji zachowań i w konsekwencji może dojść do jeszcze bardziej natężonego działania. A więc może nie skończyć się na słowach, lecz potem może pojawić się już dotyk. Pierwsze co możecie zrobić, gdy upomnienie molestującego nie pomaga, to udanie się do przełożonych, by złożyć formalną skargę. Pracodawca musi zareagować. Rzecz jasna potrzeba są dowody. Mogą to być nagrania ze smartfona. Możecie też poprosić o sprawdzenie kamer, a być może macie świadków. Pracodawca jest zobowiązany do upomnienia pracownika, ale też powinien go przenieść do innych zadań czy na inną zmianę, tak abyście nie mieli z nim zupełnie żadnego kontaktu. Jeżeli reakcja szefostwa jest słaba czy żadna, to powinniście od razu zatrudnić najlepszego adwokata w Białymstoku, który będzie reprezentował Wasze interesy. Pamiętajcie, że pracodawca też może odpowiadać przed sądem za zaniechanie działań i brak reakcji.

molestowanie w pracy

Warto zgłosić sprawę na policji bądź udać się do prokuratury

Oczywiście na tym Wasze narzędzia się nie kończą. Możecie, a wręcz powinniście, też udać się na policję bądź do prokuratury, by złożyć wniosek o ściganie sprawcy. W przypadku, gdy działania nie będą wystarczające bądź też uznacie, że Wasze dobro psychiczne czy fizyczne na tym ucierpiało, możecie wejść też na drogę sądową z pozwem cywilnym. Rzecz jasna wtedy przyda się pomoc dobrego adwokata w Białymstoku.

Pomoc organizacji kobiecych

Warto, a nawet trzeba walczyć o sprawiedliwość i swoje dobro. Sprawcy molestowania nie mogą czuć się bezkarni. Ale wyrok skazujący może być też przestrogą dla innych, by nie próbowali molestowania. Na pewno trzeba walczyć, ale i skupić się na swoim zdrowiu psychicznym. Możecie pójść na terapię, ale możecie też udać się po pomoc i wsparcie do jednej z kobiecych organizacji wspierających kobiety – ofiary molestowania.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij