Jakie zabawki dla niemowląt warto wybierać, a z jakich należy zrezygnować?

Zabawki dla niemowlaków mają za zadanie urozmaicić im czas. Wpływają na ich rozwój psychomotoryczny, gdyż maluchy zwracają uwagę na dźwięk, kształt, a później także kolory i faktury. Dopiero gdy dziecko ma 2 miesiące zaczyna przystosowywać się do widzenia bardziej ostrego i wyrazistego. Wtedy też zaczynają interesować go pierwsze kolorowe zabawki. Do tego czasu widzi świat w czarno-białych barwach i warto wybierać dla niego zabawki w takiej kolorystyce.

Karuzele nad łóżeczkiem – czarno białe, a potem kolorowe

Producenci dziecięcych zabawek wychodzą naprzeciw dziecięcemu stopniowi rozwoju, dlatego oferują karuzelki czarno-białe, jak i kolorowe. Dziecko może wodzić za nimi wzrokiem, gdy ma trzy miesiące, a także słuchać melodyjek. Takie karuzelki tak naprawdę zaczynają go interesować dopiero między drugim a trzecim miesiącem życia, niemniej jednak rodzice wyposażają w nie łóżeczka już wcześniej. Wtedy też dziecko zaczyna baczniejszą uwagę zwracać na melodie, które mogą go usypiać jeszcze wtedy, gdy będzie znacznie starsze, jeśli kojarzą mu się z poczuciem bezpieczeństwa.

Grzechotka dla malucha – kiedy ją zakupić?

Około 3-4 miesiąca życia można też zakupić pierwszą grzechotkę. Dziecko będzie ją obserwowało z około metra odległości. Wtedy już będzie wodzić za nią oczami, a taką umiejętność nazywamy śledzeniem. Dziecko powinno tę umiejętność opanować do 4 miesiąca życia. Gdy w tej kwestii zauważy się zaburzenie, warto skontaktować się z lekarzem. Oczywiście grzechotka sprawdzi się też wcześniej, tylko że należy pokazywać ją dziecku centralnie, z odległości ok. 20-30 cm. Kiedy maluch zacznie brać grzechotkę do rączki? Pomiędzy 4 a 6 miesiącem życia, bo wtedy wykształca odruch chwytania. Jego chwyt w tym okresie jest naprawdę silny.

Czarno biała kostka materiałowa lub książeczka z zaokrąglonymi miękkimi krawędziami

Gdy maluch jest malutki można mu pokazywać czarno-białe książeczki z kształtami. W tym przypadku także trzeba robić to centralnie z niewielkiej odległości. Gdy wykształci odruch chwytania i zacznie się przewracać z boczku na boczek samo będzie chwytać książeczkę i poznawać różne faktury. Wtedy też sprawdzą się książeczki z zastosowaniem miękkich materiałów, ale też tych szeleszczących. Książeczki mają zaokrąglone krawędzie można stawiać je przy dziecku albo dawać mu do rączki. Są przystosowane do maluchów i nie posiadają elementów, które dziecko mogłoby połknąć. Na pewno trzeba zwracać uwagę na oznaczenia, jakie posiadają zabawki dla niemowląt. Z nich dowiesz się, czy zabawka jest odpowiednia dla niemowlaka w danym wieku.

Unikaj wystających elementów i drobnych elementów, aby zapobiec połknięciu ich przez dziecko

Na pewno zabawki z wystającymi elementami nie sprawdzą się, gdy dziecko zacznie chwytać i wkładać wszystko do ust. Dzieje się tak już około 4 roku życia, gdy dziecko zaczyna bardziej intensywne ząbkowanie. Wtedy warto zainwestować w dedykowane gryzaki. One przynoszą ulgę dziąsłom, a do tego ciekawią dzieci fakturą i kształtem. Gdy już opanowały chwytanie, a zabawka przypadnie im do gustu mamlaniu może nie być końca. Może bez przesady, bo jednak maluch artykułuje dość głośno swoje potrzeby, ale jednak gryzak potrafi go zainteresować na dłuższą chwilę, gdy jest najedzone, po odbiciu i zadowolone. Dla dziecka z powodzeniem można wybierać także gryzaki drewniane. Będą pobudzać jedynie zmysł chwytania, smaku i wzroku. Jeśli zabawka oddziałuje na zbyt dużą ilość zmysłów, to znaczy jeszcze szeleści i piszczy, to nie każdemu dziecku przypadnie to do gustu i szybko może stać się rozdrażnione. Bywa też tak, że jedna z zabawek dla niemowląt wyjątkowo przypada mu do gustu, a inna nie. Dla wielu dzieci sprawdzają się także tekstylne węże, które można przyczepić do łóżeczka.

Warto wybierać zabawki dla niemowląt dostosowane do wieku i stopnia rozwoju dziecka. Najpierw czarno-białe, pokazywane centralnie, potem do wodzenia wzrokiem i słuchania, a jeszcze później do chwytania i „kosztowania”. Późniejsza grupa zabawek, gdy dziecko zaczyna pełzać intensywnie lub raczkować to tzw. zabawki uciekające. Zainteresuje się nimi na pewno maluch 7-8 miesięczny. Dobrze wspierają motorykę dziecka.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij