Jak wybrać dobre opony ciężarowe, czyli na co trzeba zwrócić uwagę

Wybór opon do samochodów ciężarowych nie jest łatwy, wszak do wyboru jest oferta wielu producentów. Przede wszystkim należy kierować się rekomendacjami producenta danej ciężarówki, tak aby ogumienie spełniało wszystkie standardy. W dzisiejszym poradniku dowiesz się na co należy zwrócić najbaczniejszą uwagę.

O czym trzeba wiedzieć wybierając opony ciężarowe?

Według przepisów Unii Europejskiej w przypadku ciągników siodłowych oraz naczep 40-tonowych należy stosować inne modele opon na osi prowadzącej, napędowej oraz na naczepie. Na przedniej osi bieżnik opony powinien być agresywniejszy, a także opływowy. Powinien chronić przed zjawiskiem aquaplaningu, czyli utracie przyczepności podczas jazdy po nawierzchni pokrytej wodą. Z kolei na tylnej osi trzeba zastosować opony z grubym bieżnikiem, gdyż właśnie tył pojazdu w tym przypadku odpowiada za przeniesienie napędu. Bez wątpienia opony ciężarowe dobrych marek gwarantują nie tylko odpowiednią przyczepność i grubość mieszanki, ale również większą odporność na ścieranie się bieżnika, a co za tym idzie także komfort jazdy. Ponadto dzięki odpowiednio dobranym oponom wpływa się również na zmniejszenie zużycia paliwa. Warto wiedzieć, że niższe ciśnienie w oponach powoduje wzrost oporów toczenia, a ten przekłada się właśnie na zużycie paliwa, w przypadku 30% wzrostu oporu toczenia zużycie paliwa zwiększa się o kilka procent. Oczywiście do wyboru mamy opony wielosezonowe i sezonowe. Zimowe opony są zwykle wybierane przez firmy transportowe, które obsługują głównie kierunek skandynawski, bo w ich przypadku taki rodzaj ogumienia jest nie tylko niezbędny, ale i bardziej się opłaca, a ponadto zapewnia bezpieczeństwo na drogach, które niejednokrotnie nie są sypane solą ani piaskiem tak jak w naszych warunkach, tak jest chociażby w Finlandii. Trzeba wiedzieć, że w przypadku wymienionego kraju jazda na oponach zimowych to wymóg prawny w okresie od 1 grudnia do końca lutego, a może być przedłużony do 20 kwietnia ze względu na warunki pogodowe. Ponadto wymagane jest stosowanie odpowiednich łańcuchów na koła. Oczywiście łańcuchów używa się tylko na drogach pokrytych śniegiem lub lodem. Takie wymogi obowiązują zresztą w całej Skandynawii. Sezon zimowy w Norwegii jest dłuższy niż w Finlandii i trwa od 15 października do 1 maja.

Na co trzeba zwrócić uwagę wybierając opony ciężarowe?

Przy wyborze opon ciężarowych oczywiście najistotniejsze są parametry techniczne. Trzeba zwrócić uwagę na specyfikację danego samochodu ciężarowego i dobrać na tej podstawie odpowiedni typ opon. Oczywiście opona musi być generalnie dopasowana do typu pojazdu. Istotne znaczenie ma nie tylko wybór odpowiedniego rozmiaru, ale również indeks nośności opony i indeks prędkości opony. Ten pierwszy to po prostu maksymalne obciążenie ogumienia przy poruszaniu się z maksymalną dozwoloną prędkością.

Czym charakteryzuje się ogumienie na poszczególne osie w samochodzie ciężarowym?

Opony ciężarowe dobrych marek należy dobierać także pod względem osi w samochodzie ciężarowym. Zatem opony osi prowadzącej ma oznaczenie F lub S. Jego cechą charakterystyczną jest przystosowanie do zmiennej geometrii i nacisków w trakcie jazdy. Opony do osi napędowej oznaczone literą D nie posiadają podłużnych rowków w bieżniku, są one zastąpione kostką. Opony do naczepy to inaczej opony do osi wleczonej i w tym przypadku trzeba szukać symbolu T. Są jeszcze opony na osie uniwersalne, które oznaczone są literą Z.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar opon ciężarowych i kiedy należy je wymieniać?

Należy wiedzieć, że rozmiar opon ciężarowych to kilka parametrów. Ważna jest szerokość, stosunek wysokości do szerokości, a także wreszcie średnica felgii. Takie wartości kolejno odczytuje się z oznaczeń opon ciężarowych. Przykładowe oznaczenie to: 210/80 R 18.5 125/123 M. Zatem średnica opony wynosi w tym przypadku 210 cm, procentowy stosunek wysokości do szerokości opony wynosi 80, a średnica felgii 18.5. Maksymalne obciążenie przy maksymalnej dopuszczalnej prędkości określane jest dla osi pojedynczych i bliźniaczych i jest to właśnie „125/123 M”. Samo „M” odnosi się do maksymalnej prędkości, która w przypadku samochodów ciężarowych wynosi 130 km/h. Opony ciężarowe należy wymieniać bezwzględnie, gdy grubość bieżnika jest mniejsza niż 1,6 mm. Ponadto producenci zalecają wymianę ogumienia co 5-6 lat. Oczywiście opony należy wymienić w przypadku wykrytych uszkodzeń.

Znając trasy samochodu ciężarowego można dobrać rodzaj opon ciężarowych – wielosezonowe lub letnie/zimowe. Ogumienie może być ponadto radialne lub diagonalne, na co wskazuje litera przy średnicy felgi. Warto również sprawdzać w specyfikacji producenta danego samochodu ciężarowego parametry wymagane jeśli chodzi o opony na poszczególne osie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij