Jak walczyć z otyłością?

Otyłość jest plagą. Mówi się, że to choroba cywilizacyjna i trudno się z tym nie zgodzić, wszak coraz więcej osób zmaga się z nią. Oczywiście wiele mówi się o profilaktyce i zdrowym stylu życia, ale niestety nie zawsze tak ważny przekaz trafia do adresatów. Przeraża także fakt, że otyłość nie dotyczy tylko i wyłącznie osób dorosłych, lecz chorują również dzieci. Tutaj pojawia się jakże ważne pytanie, które brzmi: jak walczyć z otyłością? A może jest to walka przegrana i z góry skazana na niepowodzenie?

Profilaktyka rzecz ważna, ale…

Należy wiele mówić o skutkach otyłości, których przecież jest tak wiele. Otóż otyłość zdecydowanie zwiększa ryzyko nowotworów, chorób serca czy też cukrzycy. Niestety zwiększa też ryzyko chorób o podłożu psychicznym, gdyż w wielu przypadkach osoby cierpiące na tę chorobę są wyśmiewane, co znacząco obniża ich samoocenę i może prowadzić do zaburzeń nerwicowych i depresyjnych. Jednocześnie otyłość można uznać za epidemię, z którą walczyć jest trudno, aczkolwiek trzeba walczyć. Zasadniczo same informacje mogą nie przynosić odpowiedniego skutku, w końcu z każdej strony jesteśmy banowani różnymi przekazami i w wielu przypadkach nie odnoszą one właściwych skutków. Tyle mówi się jak ważny jest zdrowy styl życia, a jednak z roku na roku ilość osób z otyłością się zwiększa, podobnie zresztą jak z nadwagą. Niewątpliwie nieaktywny styl życia, złe nawyki żywieniowe i stres są tego przyczyną. Nie oznacza to jednak, że nie należy wziąć się za siebie i zawalczyć o odpowiednią wagę, wszak to obowiązek każdego z nas.

 

Czy tabletki działają?

Wiele osób sądzi, że można iść na skróty i schudnąć nie starając się w ogóle. Są osoby, które wierzą w działanie tabletek odchudzających, które mają rzekoma świetnie działać, a wywołują jedynie wypłukiwanie wody z organizmu, co powoduje odwodnienie, ale i utratę bardzo ważnych mikroskładników. Nie trzeba chyba wspominać o efekcie jojo, który przecież w takiej sytuacji jest częsty. Owszem są tabletki, które używane są w leczeniu otyłości, jednak są one na receptę i ich zażywanie obarczone jest dużym ryzykiem. Mogą pojawić się problemy z nerkami, ale i zwiększa się ryzyko samobójstwa podczas ich stosowania, dlatego też tak mało lekarzy je przepisuje. Ryzyko, jakie niesie za sobą ich stosowanie znacząco przewyższa korzyści. Dlatego też jedynym sensownym rozwiązaniem jest całkowita zmiana nawyków żywieniowych i ruch.

Ruch to zdrowie i wie to każdy

Ruch to zdrowie to fakt i truizm. Niby jest to tak oczywiste, by prowadzić zdrowy styl życia, a jednak coś idzie w tym kierunku nie tak i nadal rośnie liczba osób cierpiących na chorobę jaką jest otyłość. Czy można coś z tym zrobić? Cóż, trzeba wziąć się za siebie i rzeczywiście wprowadzić odpowiedni styl życia. Czasami drobne zmiany przynoszą dobre efekty, dlatego też czas zacząć od dobrych zmian. Na początek polecamy spacery. Codziennie wystarczy przejść przynajmniej kilka kilometrów. Gwarantujemy, że już wtedy poczujecie różnice. Bardzo polecana jest też siłownia. Jeżeli wolicie ćwiczyć w domu, to nic nie stoi na przeszkodzie, by to robić. Należy włączyć odpowiedni program i już można świetnie się bawić i być aktywnym. Ale to nadal nie koniec. Jeżeli macie taką możliwość, to jak najczęściej powinniście rezygnować z samochodu na rzecz spaceru. A gdy Wasza kondycja znacząco się polepszy, przyda się też jogging. Pamiętajcie, że aktywność fizyczna pozytywnie wpływa zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

Zdrowe odżywianie jest niezbędne

Oczywiście w zdrowy styl życia wpisuje się też zdrowa dieta. Jeżeli nie macie pomysłu, jak ułożyć jadłospis, pomoże w tym dobry dietetyk. Kielce to miasto, gdzie działa gabinet Perfekcyjna Linia, który Wam polecamy. Ale wracając do samego odżywiania, należy zrezygnować z jedzenia śmieciowego i zastąpić je pełnowartościowymi produktami. Tutaj zasada jest prosta, czyli im mniej konserwantów, tym lepiej. Do tego też warto ograniczyć ilość spożywanego mięsa na rzecz ryb czy owoców morza. Nie można zapomnieć o tym, by jadać regularnie, czyli nie jeden raz w dużej ilości, lecz 3 czy nawet 5 razy, jednak w mniejszej ilości.

Koniecznie skorzystajcie z naszych rad. Pamiętajcie, że otyłość to poważna choroba, która jest ciężka, ale możliwa do wyleczenia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij