Top 5 zasad żywieniowych, które powinny wprowadzić do życia osoby z nerwicą jelit

Nerwica jelit dotyczy niestety bardzo wielu osób. U niektórych związana jest występowaniem nerwicy czy depresji, a u innych jest odpowiedzią na stres. I w każdym przypadku może przybierać formę biegunek czy zaparć, ale i mieszaną. Nie trudno więc domyślić się, że może znacząco dezorganizować życie. W niektórych przypadkach koniecznie jest wprowadzenie farmakologii, która ma wyciszyć jelita poprzez wyciszenie stanów lęków. My dziś jednak nie skupimy się na akademickiej nauce i sposobach leczenia, lecz udzielimy Wam kilku rad dotyczących tego, jak jeść i co jeść zmagając się z tą przypadłością. Poznajcie więc top 5 zasad żywieniowych, które powinny wprowadzić do życia osoby z nerwicą jelit.

Top 1: koniec z jedzeniem śmieciowym

Jedzenie śmieciowe jak nazwa wskazuje zasadniczo nadaje się tylko do śmieci, ale dziwnym trafem są osoby i jest ich dużo, które uważają je za smaczne. Niestety takie jedzenie jest bardzo szkodliwe dla wszystkich i jeszcze bardziej szkodliwe dla osób zmagających się z nerwicą jelit. W ich przypadku może dojść do zwiększenia objawów choroby i wystąpienia większych bóli brzucha. Takie jedzenie co do zasady może prowadzić do problemu trawiennych i gorszego samopoczucie, ale u osób z nerwicą jelit te negatywne skutki odczuwalne są jeszcze bardziej. Skoro już wiecie, że nie można jeść fast foodów, to oczywiście nie powinno się także spożywać napojów kolorowych gazowanych, a nawet wód gazowanych.

Top 2: lekkie jedzenie ma duże znaczenie

Oczywiście wszystkie dania powinny być lekkostrawne i niskotłuszczowe. Należy unikać smażenia w głębokim oleju. Najlepiej przygotowywać dania na parze. Można też postawić na parowar. Do tego nie zapomnijcie, że posiłki muszą być lekkostrawne i oparte na bazie dużej ilości warzyw. W diecie nie może zabraknąć dużej ilości błonnika pokarmowego, który reguluje pracę jelit i zapobiega tworzeniu się złogów. Jeżeli nie macie czasu na gotowanie bądź zwyczajnie niekoniecznie potraficie dobrze gotować, to mamy dla Was całkiem dobre rozwiązanie. Otóż niezależnie czy mieszkacie w Warszawie, Krakowie czy Waszym miejscem zamieszkania jest Łódź catering dietetyczny sprawdzi się dla Was idealnie. Wszystkie dania są smaczne, różnorodne, zdrowe i przygotowane na bazie najwyższej jakości składników. Zatem jedzenie może być i zdrowe i smaczne, a i cena wcale nie jest wysoka.

Top 3: siemię lniane to przyjaciel

W diecie nie może zabraknąć siemienia lnianego, które tworzy warstwę ochronną dla Waszych jelit i zapobiega ich mikrouszkodzeniom. Można wręcz powiedzieć, że działa jak plaster. Siemię lniane można dodawać do jedzenia, ale można też gotować z niego kleik i choć doznania smakowe nie są może nadzwyczajne, to jednak różnice poczujecie szybko. Rzeczywiście siemię zapobiega tworzeniu się złogów. Ale też reguluje pracę jelit.

Top 4: mniej znaczy lepiej

To nadal nie wszystko, o czym musicie pamiętać zmagając się z nerwicą jelit. Otóż kolejną zasadą, którą trzeba wprowadzić w życie jest zasada jedzenia małych ilości, za to częściej. Nie należy się objadać, za to należy jadać regularnie i tutaj zaleca się stosowanie jednakowych bądź podobnych odstępów. Rzeczywiście porcje powinny być mniejsze, za to trzeba jeść je częściej, czyli 5-6 razy dziennie. Do tego nie można się przejadać i objadać wieczorami. Ostatni posiłek powinien być zjedzony na 2 godziny przed pójściem spać. A jeżeli chodzicie spać później, to wtedy maksymalnie o 21. jeżeli nadal będziecie odczuwać głód to powinniście po prostu napić się niegazowanej wody.

Top 5: herbatka miętowa

Dwa razy w tygodniu zaleca się też piecie herbatek miętowych. Najlepiej użyć świeżej mięty. Około 4 listków zalewamy 200 ml wody i parzymy pod przykryciem przez około 10 minut. Potem można już cieszyć się świetnym smakiem herbatki, ale też jej pro zdrowotnymi właściwościami. Mięta wspomaga pracę jelit, ale też działa kojąco na zszargane nerwy. Do tego zmniejsza napięcie i bóle brzucha. Oczywiście jest też smaczna. Jeżeli nie macie świeżej mięty, to możecie zakupić suszoną w torebkach. Najlepiej zakupić ją w aptece.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij