Rzeczy, których nie lubimy, a jednak powinniśmy je mieć – poznaj top 5 elementów

Jazda na rowerze wymaga odpowiedniego przygotowania. Trzeba mieć ze sobą nie tylko przydatne akcesoria rowerowe, jak choćby bidon, ale również te, które zapewniają bezpieczeństwo w czasie jazdy. Poznaj zatem top 5 elementów, których nie lubimy, a jednak powinniśmy mieć.

Top 1: Elementy odblaskowe na odzieży – niewymagane, a jednak niezbędne

W przepisach dotyczących bezpieczeństwa rowerowego wymienione są obowiązkowe elementy roweru. Jeśli chodzi o wyposażenie rowerzysty to nie ma wzmianki o tym, że musi on mieć na sobie elementy odblaskowe. Każdy jednak wie o tym, że kiedy widoczność jest kiepska albo jeździ się w terenie źle oświetlonym same oświetlenie rowerowe nie zapewni nam bezpieczeństwa. Bardzo ważne jest też posiadanie kamizelki odblaskowej bądź chociaż opasek odblaskowych. Można je założyć na ramieniu albo nogawce. Bardzo często takie elementy są dla nas uciążliwe, zwłaszcza jeśli jeździmy w upale i pot spływa po naszej skórze, niemniej jednak, nawet jeśli nie lubisz długo przygotowywać się do krótkiej przejażdżki na rowerze, to jednak musisz pamiętać o tak podstawowych elementach jak odblaski.

Top 2: Kask rowerowy – element który może uratować życie

Jeśli jesteś z tych osób, które nie znoszą wszelkich nakryć głowy, to na pewno stronisz też od kasku rowerowego. Czasem przyczyną niechęci jest jego niewłaściwe dopasowanie, a przecież wystarczy tak niewiele. Właściwie zmierzony obwód, a także nauczenie się prawidłowego zakładania kasku sprawi, że będziesz bezpieczniejszy na drodze. Musisz wiedzieć, że noszenie kasku wielokrotnie zmniejsza ryzyko ciężkich urazów głowy czy śmierci z powodu tych urazów. Nie warto zaniedbywać elementu, który może uratować życie, wszak rowerzyści jadący po szosach są narażeni na wypadki, szczególnie, że kierowcy są często wobec nich niecierpliwi czy delikatnie mówiąc niezbyt uprzejmi. Wśród polecanych modeli można wymienić kaski rowerowe Abus. Zapewniają odpowiednią ochronę i idealne dopasowanie, a dodatkowo wyposażone są w wyloty i wloty powietrza gwarantujące dobrą wentylację. Zatem nie musisz obawiać się także przegrzania w takim kasku. Musisz go również dopasować do specyfiki jazdy. Inne są bowiem kaski do rowerów szosowych – o bardziej aerodynamicznym kształcie, a inaczej prezentują się te do jazdy w terenie.

Top 3: Dzwonek rowerowy – informacja rzecz ważna

Kolejnym denerwującym nas elementem jest dzwonek rowerowy i mimo że jest on obowiązkowym wyposażeniem roweru, to jednak wiele osób ignoruje ten przepis i go nie kupuje. Nie jest to związane z ceną, bo tego rodzaju akcesoria są tanie, a raczej z uciążliwością dźwięku jaki wydaje dzwonek rowerowy. Ale przecież używa się go tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba… W końcu klakson do najprzyjemniejszych dźwięków też nie należy, a jednak każdy kierowca wie, że jest niezbędny. Poza tym możesz oszczędzić swoje gardło i nie musisz krzyczeć na pieszych, aby poinformować ich o tym, że właśnie nadjeżdżasz.

Top 4: Pompka rowerowa i łaty rowerowe – bagaż na wycieczce rowerowej jest niezbędny

Nikt nie lubi wozić na rowerze dodatkowego bagażu, bo jednak wymaga to większej siły mięśni i też szybciej się męczymy. Jednak są takie elementy, które warto mieć przy sobie mimo że najchętniej by się ich nie zabierało, a należą do nich pompka rowerowa i łaty rowerowe. Spadek ciśnienia w oponach się zdarza i bez wątpienia wpływa na komfort jazdy, a złapanie gumy właściwie całkowicie ją uniemożliwia. Dlatego łaty rowerowe, a właściwie cały zestaw naprawczy warto mieć przy sobie. W czasie dłuższych wycieczek rowerowych jest to absolutne must have.

Top 5: Osłona łańcucha rowerowego

Wiele osób uważa, że napęd w rowerze powinien być widoczny, bo awaria łańcucha, jego przerwanie się lub rozciągnięcie może się przytrafić, a osłona łańcucha tylko wtedy przeszkadza. Choć nie jesteś zwolennikiem tego elementu, to jednak jest on bardzo przydatny, gdy poruszasz się po szosach. Po pierwsze nie brudzisz smarem swoich ubrań i możesz nawet jechać w stroju do pracy na rowerze, bez konieczności zabierania ze sobą ubrań na zmianę. Po drugie nie ma obaw o wkręcenie sznurówek w łańcuch rowerowy.

Są takie elementy i akcesoria rowerowe, których nie lubimy, ale są absolutnie konieczne. Zaopatrzcie się w elementy z naszego poradnika, a niewiele rzeczy zaskoczy Was na drodze.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij