Jakie drzwi zewnętrzne – drewniane czy metalowe?

Drzwi zewnętrzne to nie tylko element estetyczny nieruchomości, ale przede wszystkim ważne ogniwo systemu bezpieczeństwa domu czy mieszkania. Ich niska jakość wiąże się z łatwym sforsowaniem drzwi przez intruzów. Na rynku można spotkać wiele rodzajów drzwi wejściowych, które różnicuje przede wszystkim materiał, z jakiego zostały wykonane. Jedne są bardzo trwałe, inne z kolei nie sprawdzą się zbyt dobrze. Dobór drzwi można również podzielić na rodzaj drewna, kolorystykę, a nawet styl i charakter domu. Tutaj skupimy się na tym, na który model się zdecydować. Czy lepiej wybrać drzwi drewniane, czy może metalowe?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Zacznijmy od najważniejszego aspektu, jakim jest bezpieczeństwo. Drzwi metalowe to na pewno doskonały wybór dla osób, które ponad wszystko cenią sobie właściwą ochronę domu czy też mieszkania. Należy jednak pamiętać, że drzwi metalowe to nie skrzydło wykonane z tego materiału i obite nim od zewnątrz, ale jedynie konstrukcja, na której umieszcza się później fornir, drewno czy inne surowce. Konstrukcja natomiast stanowi najważniejszy element drzwi, chroniący nieruchomość przed dostaniem się do niej osób niepowołanych.

Na pewno nie można odrzucić drzwi drewnianych i od razu skazywać ich na technologiczny niebyt. Wiele modeli doskonale sprawdza się w roli skutecznego zabezpieczenia. Jak wybrać właściwe rozwiązanie? Najważniejsze będą certyfikaty, jakie posiada konkretne skrzydło. Powinny mówić o klasie zabezpieczenia. Kolejną kwestią jest sama marka. Kupowanie tanich podróbek będzie jedynie pozorną oszczędnością, gdyż za kilka lat zmuszeni będziemy do wymiany skrzydła, ponieważ poprzednie będzie wypaczone, skrzywione lub zniszczone od wilgoci. Jeśli budżet, jakim dysponujemy, nie pozwala na inwestycję w nieco droższe drzwi, warto rozważyć skorzystanie z pomocy pożyczki gotówkowej, dzięki której sfinansujemy zakupy.

 Akcesoria

Należy pamiętać, że o skuteczności drzwi nie decyduje jedynie rodzaj skrzydła, ani materiał, z jakiego zostało wykonane. To bardziej skomplikowana kwestia. Zacznijmy od rodzaju zabezpieczeń. Bardzo popularnym i jednocześnie doskonale sprawdzającym się rozwiązaniem są skrzydła wyposażone w kilka rygli. To metalowe trzpienie, lokalizowane w różnych miejscach drzwi, które – podczas przekręcania klucza – wysuwają się i wchodzą do specjalnie przygotowanych otworów w ościeżnicy. Co dają rygle? Przede wszystkim chronią drzwi przed ich podważeniem czy wyważeniem.

Kolejnym elementem są zamki. Zwykłe, najtańsze możemy wykorzystać do drzwi wewnętrznych, natomiast skrzydło wejściowe powinno być wyposażone we wkładki patentowe. Są one bardzo trwałe, a także uniemożliwiają swobodne dorobienie klucza. Właściciel dysponuje specjalną kartą, którą należy okazać, aby skopiować klucz. Co więcej, zamki patentowe posiadają niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa, które mogą być weryfikowane na przykład przez towarzystwa ubezpieczeniowe podczas zawierania polisy, chroniącej nieruchomość. Zamki tego typu nie należą do najtańszych, bowiem podstawowe modele mogą kosztować nawet kilkaset złotych, jednak jest to inwestycja warta poczynienia.

Kolejną istotną kwestią w doborze drzwi, są nasze preferencje. Na rynku jest ogromny wybór zarówno pod względem materiałów z jakich drzwi są zrobione (drewno sosnowe, świerkowe, czy dębowe). Pod względem estetycznym można również idealnie dobrać kolor drzwi do elewacji lub okien.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij