Jak wybrać odpowiedni rekuperator?

Rekuperatory stały się modne i popularne w ostatnich latach. Na rynku znaleźć można szeroki wybór tych urządzeń. Jeżeli myślimy o zakupie rekuperatora, musi wpierw określić, czy zależy nam bardziej na optymalnej wentylacji i gotowi jesteśmy na większy wydatek, czy chcemy zaoszczędzić.

Rekuperatory tańsze i droższe

Jeżeli dysponujemy ograniczonym budżetem, powinniśmy skupić się na wydajności rekuperatora. Tańsze urządzenie wcale nie oznacza, że jest ono gorsze pod względem jakości. Ważne, aby dokładnie zwrócić uwagę na to, czy instalacja odprowadzająca posiada odpowiednią odporność. Tańszy sprzęt nie jest tak skomplikowany technologicznie, jak droższy. Należy dokładnie zaplanować lokalizację rekuperatora w budynku. Najlepiej jak montaż przeprowadzi firma z dużym doświadczeniem. Specjaliści doradzą, jak umiejscowić rekuperator, aby zapewnić mu optymalne funkcjonowanie.

Możliwości rekuperatora wzrastają wraz ze wzrostem ceny. Zaawansowany technologicznie modele wcale jednak nie oznaczają bardziej wydajnych. Bez względu na to, czy wybierzemy urządzenie tańsze, czy droższe, należy zawsze zwracać uwagę na parametry rekuperatora, sprawdź. Jeżeli urządzenie pracuje zbyt głośno, zniechęci nas to do częstego uruchamiania rekuperatora, przez co spadnie jego funkcjonalność. Niewielki odzysk ciepła generuje większe koszty eksploatacji.

Parametry rekuperatora, które warto wziąć pod uwagę

Najważniejszymi parametrami jest wydajność oraz spręż. Występują one łącznie, gdyż warunkują się wzajemnie, jeden zależy od drugiego. Im wyższy spręż, tym mniejsza wydajność urządzenia. Rekuperator musi wówczas pokonać większy opór i przetłacza mniejszą ilość powietrza.

Odzysk ciepła jest większy w rekuperatorze, gdy znajdują się w nim wymienniki przeciwprądowe. Przy większym odzysku ciepła, spadają koszty ogrzewania.

Istotny jest również poziom hałasu generowany przez urządzenie. Im głośniejsze, tym mniejszy komfort użytkowania. Rekuperatory z wymiennikiem krzyżowym pracują ciszej niż z wymiennikiem obrotowym.

Musimy również oszacować koszty eksploatacji. Im częściej korzystamy z urządzenia, tym większe zużycie energii i konieczna jest systematyczna wymiana filtrów w urządzeniu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij