Dieta ze względu na płeć – czy ma rację bytu?
Wiele słyszy się o różnych dietach i czasami można być wręcz przerażonym sprawdzając ich założenia. Wiele diet jest wręcz niebezpiecznych, a niektóre są wręcz kuriozalne. Dziś przyjrzymy się kolejnej diecie, która zdobywa coraz większą popularność, a jest nią dieta ze względu na płeć. Czy ma ona rację bytu? Co warto o niej wiedzieć?Dieta ze względu na płeć – o genezie
Kobieta i mężczyzna różnią się od siebie i to na pierwszy rzut oka. Ale poza wyglądem i budową ciała różnią się też hormonami, które notabene wpływają na nasz wygląd. Jednocześnie na przestrzeni wieków kobietom i mężczyznom przypisywano role społeczne. Kobiety uznawano za delikatne istoty, które miały zajmować się domem i służyć mężczyźnie. Mężczyzna zaś miał zdobywać jedzenie. Także sposób żywienia różnił się, biorąc pod uwagę płeć. Uznawano, że mężczyzna musi dobrze zjeść. Zawsze to on pierwszy otrzymywał najlepsze kawałki jedzenia. Potem w kolejności przeważnie był potomek płci męskiej, a na końcu kobieta. W końcu uważano, że kobieta nie musi jeść dużo i wystarczą jej produkty mączne. I właśnie na podstawie przypisywanych ról społecznych powstała dieta oparta o płeć. Mężczyzna w założeniu ma być silny, duży i przy tym dużo jeść, a kobieta wręcz przeciwnie. Już w sumie sama geneza powstania tej diety jest przerażająca, czas więc poznać założenia, choć jak możecie się domyślić będzie tylko gorzej.
Założenia diety w oparciu o płeć
Zasadniczo założenia tej diety są proste. Mężczyzna powinien jadać dużo mięsa, ale i podrobów. Jego posiłki powinny być przede wszystkim oparte na mięsie wieprzowym, wołowym, a także ziemniakach. Jednak za ziemniakami w diecie nie może również zabraknąć kiszonek. Z kolei dieta kobiet powinna być lekka i oparta na produktach mącznych oraz warzywach. Także ilość spożywanego jedzenia nie powinna być duża. Chyba już zauważyliście, że założenia dla płci żeńskiej i męskiej są nieprawidłowe. W jednym i drugim przypadku dojdzie do niedoborów. Dieta musi być zbilansowana i w żadnym przypadku nie może być oparta tylko na mięsie i to tłustym. Jeżeli mielibyśmy wybierać z dwojga tych założeń, to jednak dieta dla kobiet zasadniczo jest zdrowsza, bo przynajmniej oparta na większej ilości warzyw. Nie oznacza to jednak, że powinno się taką dietę stosować. W żadnym przypadku nie można ulegać archaizmom i staromodnemu jedzeniu. Kobieta i mężczyzna są sobie równi i w jednym i drugim przypadku muszą zdrowo się odżywiać. Nawet nie mając wiele czasu można to robić. Wystarczy tylko wybrać catering dietetyczny. To naprawdę świetna opcja, dzięki której zaoszczędzicie sporo czasu, który możecie wykorzystać na jakieś przyjemności czy inne aktywności. Dobry catering dietetyczny w Warszawie, czy innym mieście wcale nie jest trudno znaleźć.
Efekt diety ze względu na płeć
Jak już wspomnieliśmy, stosując się do diety ze względu na płeć doprowadzicie swój organizm do niedoborów. Mężczyźni mogą jeszcze przytyć, zaś kobietom spowolni się metabolizm. Jednocześnie można odczuwać ciągłe zmęczenie czy osłabienie. A tak przecież nie może być. Zdrowa dieta to zrównoważona dieta i o tym musicie pamiętać. Należy jadać regularnie, zrezygnować z jedzenia fast foodów, do tego nie zaleca się spożywania alkoholu i to nawet w małych ilościach. Zamiast napojów kolorowych trzeba pić wodę niegazowaną. Pamiętajcie jeszcze o założeniach zdrowej diety. Na talerzu 75% miejsca powinny zajmować warzywa. Trzeba też regularnie jadać, ale mniejsze posiłki. Poza dietą trzeba prowadzić aktywny styl życia i to nie od czasu do czasu, lecz codziennie.
Zapotrzebowanie kaloryczne
U mężczyzn i kobiet zapotrzebowanie kaloryczne jest inne. Jednocześnie zależy ono od stylu życia, jaki się prowadzi. Wiadomo, że żyjąc aktywnie i pracując ciężko zapotrzebowanie jest wyższe i to niezależnie od płci. W założeniu możemy przyjąć, że średnio aktywna osoba i tutaj płeć nie ma znacznie potrzebuje przeciętnie około 30 kcal na kg masy ciała na dobę. Tak, więc dzienne zapotrzebowanie kobiety o masie ciała 70 kg będzie wynosiło około 2000 kcal, a mężczyzny o masie ciała 80 kg 2400. Przy czym jak zauważyliście ilość kalorii zwiększa się wraz ze wzrostem i budową ciała. Zasadniczo uznaje się jednak, że w przypadku mężczyzn i kobiet o tym samym wzroście, zapotrzebowanie kaloryczne mężczyzny będzie o 300 kalorii wyższe.