Czy można zarobić na wynajmie mieszkania?

Wiele osób uważa, że na wynajmie mieszkania można sporo zarobić. Ale czy jest to aby na pewno prawda? Cóż i tak i nie . W dużej mierze wszystko zależy od tego, na jakich lokatorów traficie, a z tym bywa różnie, nawet bardzo różnie.

Czy warto wynajmować mieszkanie?

Wydaje się, że mając lokum, w którym nie mieszkacie, a jednocześnie nie chcecie go sprzedać, wynajem wydaje się słusznym wyborem. Ale nie zawsze tak jest. Jak już wspomnieliśmy zależy to w dużej mierze od lokatorów, bo Ci bywają różni i niestety w wielu przypadkach okazują się wręcz lokatorami z koszmarów. Wyobraźcie sobie, że wcale nie tak łatwo wyrzucić niepłacących lokatorów. Otóż lokatorzy nie tylko nie płacą odstępnego, ale często nie płacą też czynszu i niestety potem pokrywanie tych rachunków jest Waszym obciążeniem i jeżeli tego nie zrobicie, to Wasze długi będą rosły. Do tego pozbycie się uciążliwych lokatorów wydaje się być mission impossible. Nie możecie bowiem wejść do własnego mieszkania i nakazać jego opuszczenia, bo wtedy naruszacie mir domowy. I grożą Wam konsekwencje prawne. Musicie więc złożyć pozew do sądu, a potem czekać na decyzję nakazującą lokatorom opuszczenie Waszego mieszkania. Odzyskanie pieniędzy także wymaga złożenia kolejnego pozwu, a potem egzekucji komorniczej, co ciągnie się latami i nie ma żadnej gwarancji, że odzyskacie pieniądze. Swoją drogą lokatorów nie można eksmitować, gdy jest sezon zimowy, a gdy w rodzinie są dzieci, to odzyskacie swoje mieszkanie, gdy urząd miasta przydzieli takiej rodzinie lokal komunalny. Jeżeli sądzicie, że gorzej być nie może, to musicie też wiedzieć, że lokatorzy mogą nie przyjąć takiego mieszkania i nadal ich wyrzucenie nie będzie możliwe. Nie brzmi dobrze?

Uciążliwi lokatorzy ciąg dalszy…

Jeżeli sądzicie, że nic gorszego nie może Was spotkać, to jednak nadal jesteście w błędzie, gdyż lokatorzy potrafią niszczyć mieszkania i jeszcze sprzedawać sprzęty, które były na ich wyposażeniu. Brzmi to nieciekawie? I takie też jest. Niestety prawo tutaj niespecjalnie Was chroni, a w sumie nie chroni Was w ogóle. Musicie uzbroić się w cierpliwość i składać pozew do sądu, choć to może trwać długo, a w tym czasie Wasze mieszkanie będzie dalej niszczone. A czy odzyskacie pieniądze za zniszczenia? Zapewne nie. Cóż, wydaje się więc, że zarabianie na wynajmie wcale nie jest takie oczywiste. Rzecz jasna możecie niejako się zabezpieczyć – przynajmniej w jakimś stopniu, tutaj powinniście postawić na wynajem okazjonalny z klauzulą, że lokatorzy posiadają inne mieszkanie, do którego wprowadzą się w razie niepłacenia rachunków czy odstępnego. Do tego warto zastanowić się, czy, aby na pewno warto wynajmować mieszkanie rodzinom z dziećmi, bo wtedy eksmisja jest już niemal niemożliwa.

Inne rozwiązanie istnieje

Wynajmując mieszkanie, trzeba mieć szczęście do lokatorów i nawet przeprowadzając rozmowy z potencjalnymi najemcami nie macie pewności, że nie traficie na osobę nieuczciwą. Z tego też powodu można zastanowić się nad inną i to całkiem sensowną opcją, a dokładnie nad sprzedażą lokalu. Możecie udać się do biura sprzedaży mieszkań w Warszawie i dowiedzieć się więcej. Warto zdawać sobie sprawę, że ceny mieszkań są obecnie wyższe niż w zeszłym roku, zatem wartość Waszego mieszkania na pewno jest większa. A to oznacza, że możecie sporo zarobić, a przy tym nie będziecie musieli się martwić o najemców. Pieniądze ze sprzedaży możecie zainwestować albo też wpłacić na konto.

O zaletach wynajmu mieszkania

Oczywiście nie wszyscy lokatorzy są nieuczciwi, jednak oszuści, choć w mniejszości, sprawiają, że coraz więcej osób woli sprzedać mieszkanie niż wynajmować. Jeżeli jednak znajdziecie uczciwego najemcę, to wynajmowanie mu mieszkania może być opłacalne. W końcu każdego miesiąca zyskacie dodatkowy zastrzyk gotówki, a przy tym nie musicie płacić czynszu czy innych rachunków. Warto jednak podpisać umowę, w której umieścicie klauzule o wynajmie okazjonalnym. Do tego sami odbierajcie pieniądze od najemców i płaćcie rachunki. Na bieżąco też sprawdzajcie stan techniczny mieszkania. Dzięki temu unikniecie choć części problemów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij