przepompownia ścieków

Budujesz dom? Czas na wybór przepompowni ścieków. Poznaj zalety tego rozwiązania

Coraz więcej osób decyduje się na budowę domu. Oczywiście musi podjąć wiele decyzji. Wbrew pozorom nie dotyczą one tylko wyboru materiału czy aranżacji, lecz także montowanych w nim instalacji. Jedną z nich jest instalacja kanalizacyjna, więc inwestor może stanąć przed koniecznością wyboru odpowiedniej przepompowni ścieków. Warto tutaj poznać zalety takiego rozwiązania i dowiedzieć się na ich temat więcej.

Przepompownia ścieków – do czego służy?

Przydomowa przepompownia ścieków zbiera ścieki z budynku, następnie przepompowuje je i transportuje do kanalizacji zbiorczej. Oczywiście w większości przypadków ścieki kolektorami grawitacyjnymi spływają do zbiornika przepompowni, a następnie tłoczone są do studni kolektora kanalizacyjnego za pomocą ciśnieniowego przewodu. Potem bezpośrednio trafiają już do oczyszczalni ścieków. Takie rozwiązanie rzeczywiście jest dobre i praktyczne. Oczywiście nie zawsze można stosować kanalizację grawitacyjną. Czasami dobrym rozwiązaniem jest kanalizacja ciśnieniowa, która szczególnie sprawdza się w miejscach, gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych. Kanalizacja ciśnieniowa nie wymaga głębokich wykopów. Jednocześnie transport ścieków następuje bardzo szybko, co zapobiega tworzeniu się brzydkich zapachów.

Jak wybrać przydomową przepompownię ścieków?

Nie zawsze można podłączyć budynek do kanalizacji miejskiej. Czasami jest to zwyczajnie nieopłacalne, a czasami ukształtowanie terenu uniemożliwia takie rozwiązanie. W takim przypadku trzeba szukać innych rozwiązań i właśnie tutaj doskonale sprawdzają się przepompownie ścieków. Oczywiście wybór wcale nie jest łatwy. Na pewno warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany jest zbiornik przepompowni. Powinien być on odporny na korodowanie, ale i uszkodzenia mechaniczne. Dobrze sprawdzają się zbiorniki z polietylenu czy też betonu. Dostępne są także modele o lżejszej konstrukcji i to właśnie jest PEHD, czyli polietylen. W trudniejszych warunkach lepiej sprawdza się model z betonu. Kolejnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest wydajność pompy. Jej zadaniem jest wytworzenie różnicy ciśnień, który wymusza transport ścieków. I właśnie od przepompowni zależy efektywność całego systemu. Można zdecydować się na dwupompową przepompownię ścieków. Dzięki temu zyskuje się niezawodne rozwiązanie, gdyż pompy pracują naprzemiennie. W razie ewentualnej awarii jednej z pomp, druga nadal pracuje, co oczywiście jest kolejną zaletą. Można zdecydować się na pompy z wirnikiem otwartym czy wirnikiem zamkniętym jednokanałowym. Wybór należy dopasować do wielkości rurociągu. Trzeba też wziąć pod uwagę wielkość domu oraz ilość mieszkańców.

Rodzaj zabudowy – o czym należy pamiętać?

Przybliżyliśmy już Wam ważne informacje na temat domowej przepompowni ścieków. Wiecie, że przy wyborze należy zwracać uwagę na jej parametry techniczne i w żadnym wypadku cena nie powinna być głównym kryterium doboru. Warto jeszcze zwrócić uwagę na sam sposób zabudowy. Najlepszym rozwiązaniem jest zabudowa w studzience. W ten prosty sposób nie trzeba obawiać się hałasu pracujących pomp, ale też oszczędza się miejsce. W końcu wykorzystuje się już zagospodarowaną przestrzeń. Można oczywiście wybrać montaż wewnątrz budynku. Jednak tutaj trzeba pamiętać, iż niezbędne jest wygospodarowanie do tego celu nowego pomieszczenia. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną dużą zaletę, a mianowicie każdy inwestor ma łatwy dostęp do wszelkich podzespołów. Przy czym pamiętajcie, że dobra przepompownia zasadniczo działa bezawaryjnie.

Pomoc profesjonalisty na wagę złota

Wybór przepompowni ścieków, wielkości studzienki czy też sposób zabudowy najlepiej skonsultować z osobą, czy firmą, która będzie zajmowała się podłączeniem Wam instalacji sanitarnej. W ten sposób będziecie mieć pewność, że Wasza przepompownia ścieków nie będzie ani za mała, ani za duża. Warto też pamiętać, iż duże znaczenie ma maksymalny godzinowy dopływ ścieków, który liczony jest w metrach sześciennych na godzinę. Obliczeniem tego parametru powinien na pewno zająć się specjalista. Pamiętajcie, że koszt przepompowni ścieków nie jest wysoki. Dlatego też jeżeli ukształtowanie terenu i podłączenie do systemu kanalizacji zbiorczej będzie kosztowało zdecydowanie więcej, to decyzja o zainstalowaniu przepompowni ścieków jest jak najbardziej uzasadniona. Zyskacie komfort i wygodę.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij