Wszystko co musicie wiedzieć o żarówkach LED, a boicie się zapytać…

Już od września 2012 roku tradycyjne żarówki wolframowe zniknęły z półek sklepowych i zaczęły je zastępować modele LED. Początkowo wiele osób podchodziło do nich nieufnie. Sądzono, że będą drogie w eksploatacji albo będą dawały mniej światła niż te zwykłe. Jednak okazało się to nieprawdą. Mimo to są osoby, które do tej pory nie do końca się do nich przekonały i dla nich kierujemy nasz poradnik, w którym znajdziecie wszystko, co powinniście wiedzieć o tych źródłach światła – od ekonomii, przez ergonomię aż po efektywność.

Żarówki LED – o ekonomii słów kilka

Przeciętna żywotność żarówek LED wynosi 50 tys. godzin, co przekłada się na 15 lat pracy po 9 godzin dziennie. Jest to 30 razy dłużej niż w przypadku lamp żarowych i 5 razy dłużej od świetlówek. Wynik zatem jest imponujący. Nawet biorąc pod uwagę wyższą cenę żarówek LED dobrych producentów rachunek ekonomiczny i tak wychodzi na plus. W końcu trzeba też wziąć pod uwagę zużycie prądu, a to jak wiadomo w przypadku oświetlenia LED jest znacznie niższe niż przy innych źródłach światła. Przeciętna żarówka LED pobiera ok. 8 razy mniej prądu niż zwykła żarówka, co też przekłada się na mniejsze rachunki za prąd, a w obliczu stałych podwyżek, czy np. tych które nastąpiły ostatnio jest to bardzo istotna kwestia. Nie znaczy to, że za prąd zapłacimy mało, ale mniej niż w przypadku stosowania innych źródeł światła, jeśli chodzi o samo oświetlenie, bo jak wiadomo na nasz rachunek składa się użytkowanie wielu sprzętów elektrycznych.

Jakie właściwości mają żarówki LED?

Żarówki LED mają temperaturę barwową od ciepłej do zimnej. Kiedyś właściwie można było zakupić jedynie żarówki zbliżone do zimnej barwy o temperaturze barwowej 4000 K i większej, ale dziś się to zmienia. Żarówki LED dobrych producentów wyposażone są w wysokiej jakości diody, które oddają nawet powyżej 80% światła i mogą być żywotne przez kilkanaście lat przy użytkowaniu przez 6-9 godzin. Ponadto mają temperaturę barwową od ciepłej do zimnej. Można wybrać bardzo ciepłe żarówki o barwie 2700 K, ale i te o barwie neutralnej, która nie jest drażniąca tak jak zimna. W związku z tym żarówki LED można dobrać do swoich potrzeb. Istotne znaczenie ma również kąt rozsyłania światła i tu również poszczególne modele się od siebie różnią. Są zarówno takie, które świetnie sprawdzają się jako oświetlenie punktowe, jak i te, które swoim światłem mogą objąć bardzo dużą przestrzeń. Wysokiej jakości żarówki LED nie nagrzewają się mocno, dlatego dotykając ich powierzchni nie można się poparzyć jak w przypadku niskiej jakości źródeł światła. Co istotne światło LED nie emituje fal elektromagnetycznych, zatem lampka może być postawiona bardzo blisko podczas pracy.

Jak dobierać żarówki LED do pomieszczenia?

Oczywiście żarówki LED należy dobrać do wielkości pomieszczenia, a także strefy, którą chce się oświetlić. Zakres świecenia może wynosić od 16 do 180 stopni. Oczywiście są i takie, które świecą całą swoją powierzchnią, dookolnie i wtedy kąt ich świecenia wynosi 360 stopni. Żarówki o najwęższym kącie świecenia świetnie nadają się do lampek biurowych. Można ich używać także w przedpokoju. Najczęściej kąt świecenia żarówek LED wynosi ok. 120 stopni, co sprawdza się do wielu wnętrz i pozwala objąć jego znaczną część. Oczywiście takie żarówki sprawdzają się także w pomieszczeniach o wyższym poziomie wilgotności razem z oprawami bryzgoszczelnymi.

Po czym można poznać wysokiej jakości żarówki LED?

Wysokiej jakości żarówki LED dobrych producentów przechodzą testy w laboratoriach. Sprawdzana jest ich wytrzymałość i żywotność, zakres świecenie i temperatura barwowa. W badaniach IES praca diody sprawdzana jest w określonych warunkach w stałych warunkach i przy określonej temperaturze pracy chipu. Naukowcy wykonują badania co 1000 godzin sprawdzając jak zmienia się strumień świetlny czy temperatura barwowa diod LED. Zatem żarówki LED, a zwłaszcza używane do nich diody są poddawane stałym kontrolom.

Chyba nie masz już wątpliwości, że żarówki LED to doskonały wybór do domu. Pamiętaj, że żarówka żarówce nierówna i warto zainwestować w te od renomowanych producentów, aby cieszyć się wysoką jakością światła i efektywnością świecenia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij