Warszawa catering dietetyczny

Sporty siłowe i dieta wegetariańska – czy da się to pogodzić?

Coraz więcej osób uprawia sporty siłowe i sylwetkowe. Tutaj istotne znaczenie niewątpliwie ma odpowiednia dieta, która wpływa na szybszy wzrost masy mięśniowej czy później jej utrzymywanie bądź odbudowę mięśni po treningach. Warto więc spróbować odpowiedzieć na pytanie: czy zyskująca coraz większą popularność dieta wegetariańska może iść w parze z treningiem w sportach siłowych? Oto nasze wnioski.

Proteiny mają bezpośredni wpływ na wzrost mięśni, ale można je uzyskać także z roślinnych posiłków

Warszawa catering dietetyczny

Na budowę masy mięśniowej wpływa podaż białka. Szacuje się, że należy spożywać w swojej diecie do 35% białka w formie naturalnej lub suplementów. Można również łączyć obydwie formy. Warto wiedzieć, że są suplementy białkowe dla wegetarian, a ponadto białko obecne jest także w roślinach strączkowych, jajkach, po które sięgają wegetarianie, a także orzechach – chętnie wybieranych także przez wegan. Można bez większych problemów dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość białka z produktów roślinnych, jednak budując masę mięśniową, trzeba suplementować witaminę B12, która obecna jest głównie w mięsie, a w mniejszej ilości w jajkach. Zatem, by uzyskać pożądane efekty, trzeba stawiać dodatkowo na suplementację, będąc na diecie wegetariańskiej. Na pewno osoby na diecie mięsnej nie muszą szukać suplementów z B12, ale mogą mieć z kolei problemy z powodu spożywania zbyt dużej ilości tłuszczów nasyconych. Trzeba pamiętać, że zbyt obfite posiłki wpływają na senność, a tego problemu nie ma na diecie wegetariańskiej, zatem sił witalnych do treningu jest więcej.

Kwasy Omega-3 zmniejszają zmęczenie i poprawiają regenerację mięśni po treningach – są obecne nie tylko w rybach

Oczywiście trenując sporty sylwetkowe, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na ilość dobrze przyswajalnego białka w diecie, ale również regularne spożywanie produktów bogatych w kwasy Omega-3, zwłaszcza po treningu, gdyż zmniejszają one jego przykre konsekwencje związane z bolesnymi zakwasami i pomagają w regeneracji mięśni. Choć są obecne w dużej ilości w rybach morskich, to można je znaleźć także w produktach spożywanych przez wegetarian, a mowa tu o olejach tłoczonych na zimno, które niejednokrotnie dodaje się do warzywnych, a nawet owocowych sałatek.

Czy brak mięsa w diecie może wpływać na siłę? Co mówią na ten temat naukowcy?

Warto zatem przyjrzeć się bliżej kwestii spożywania mięsa i tego, czy brak jego spożywania może wpływać na siłę. Na pewno może doprowadzić do anemii w sytuacji, gdy nie uzupełnia się braków żelaza czy miedzi w diecie. Oczywiście może być ono przyswojone ze składników roślinnych np. roślin strączkowych. Na pewno znacząco więcej wśród sportowców w sportach siłowych jest mięsożerców, ale wegetarian jest też coraz więcej. Jak udowodnili naukowcy w istocie w mięśniach osób spożywających mięso jest więcej fosfokreatyny, która pozwala na zwiększanie intensywności treningu pod kątem obciążeń. To może być pewna wskazówka, że czasem dieta wegetariańska to może być za mało.

W zbilansowaniu diety wegetariańskiej i suplementacji pomoże dietetyk

Na pewno samodzielnie trudno jest skomponować dietę przechodząc na tę wegetariańską. Duże możliwości pomocy w tym zakresie można uzyskać w mieście Warszawa. Catering dietetyczny może być pyszny i odpowiednio zbilansowany, a gdy zamawiasz wersję wegetariańską, masz pewność, że taką właśnie otrzymasz. Nie będzie tam w ogóle mięsa, a jeśli sobie tego nie życzysz, to nawet produktów pochodzenia zwierzęcego. Jednak każdy dietetyk powie Ci, że w sporcie siłowym jednak lepszym wyborem będzie wegetarianizm, a nie weganizm. Można w takiej sytuacji spożywać jajka, przetwory mleczne będące źródłem cennych witamin i mikroelementów. Jeśli doda się do tego jeszcze odżywki dla wegetarian na masę, to można uzyskać satysfakcjonujące rezultaty przy treningu na masę. W zbilansowaniu posiłków i suplementów najbardziej pomoże wizyta u specjalisty żywienia, czyli dietetyka.

Bez wątpienia sporty siłowe i dieta wegetariańska nie wykluczają się. Dobre porady możesz uzyskać od dietetyka w Warszawie. Catering dietetyczny też opiera się na zaleceniach i dokładnych wyliczeniach wykonanych przez współpracujących z firmą dietetyków.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij