Sporty siłowe i dieta wegetariańska – czy da się to pogodzić?
Coraz więcej osób uprawia sporty siłowe i sylwetkowe. Tutaj istotne znaczenie niewątpliwie ma odpowiednia dieta, która wpływa na szybszy wzrost masy mięśniowej czy później jej utrzymywanie bądź odbudowę mięśni po treningach. Warto więc spróbować odpowiedzieć na pytanie: czy zyskująca coraz większą popularność dieta wegetariańska może iść w parze z treningiem w sportach siłowych? Oto nasze wnioski.
Proteiny mają bezpośredni wpływ na wzrost mięśni, ale można je uzyskać także z roślinnych posiłków
Na budowę masy mięśniowej wpływa podaż białka. Szacuje się, że należy spożywać w swojej diecie do 35% białka w formie naturalnej lub suplementów. Można również łączyć obydwie formy. Warto wiedzieć, że są suplementy białkowe dla wegetarian, a ponadto białko obecne jest także w roślinach strączkowych, jajkach, po które sięgają wegetarianie, a także orzechach – chętnie wybieranych także przez wegan. Można bez większych problemów dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość białka z produktów roślinnych, jednak budując masę mięśniową, trzeba suplementować witaminę B12, która obecna jest głównie w mięsie, a w mniejszej ilości w jajkach. Zatem, by uzyskać pożądane efekty, trzeba stawiać dodatkowo na suplementację, będąc na diecie wegetariańskiej. Na pewno osoby na diecie mięsnej nie muszą szukać suplementów z B12, ale mogą mieć z kolei problemy z powodu spożywania zbyt dużej ilości tłuszczów nasyconych. Trzeba pamiętać, że zbyt obfite posiłki wpływają na senność, a tego problemu nie ma na diecie wegetariańskiej, zatem sił witalnych do treningu jest więcej.
Kwasy Omega-3 zmniejszają zmęczenie i poprawiają regenerację mięśni po treningach – są obecne nie tylko w rybach
Oczywiście trenując sporty sylwetkowe, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na ilość dobrze przyswajalnego białka w diecie, ale również regularne spożywanie produktów bogatych w kwasy Omega-3, zwłaszcza po treningu, gdyż zmniejszają one jego przykre konsekwencje związane z bolesnymi zakwasami i pomagają w regeneracji mięśni. Choć są obecne w dużej ilości w rybach morskich, to można je znaleźć także w produktach spożywanych przez wegetarian, a mowa tu o olejach tłoczonych na zimno, które niejednokrotnie dodaje się do warzywnych, a nawet owocowych sałatek.
Czy brak mięsa w diecie może wpływać na siłę? Co mówią na ten temat naukowcy?
Warto zatem przyjrzeć się bliżej kwestii spożywania mięsa i tego, czy brak jego spożywania może wpływać na siłę. Na pewno może doprowadzić do anemii w sytuacji, gdy nie uzupełnia się braków żelaza czy miedzi w diecie. Oczywiście może być ono przyswojone ze składników roślinnych np. roślin strączkowych. Na pewno znacząco więcej wśród sportowców w sportach siłowych jest mięsożerców, ale wegetarian jest też coraz więcej. Jak udowodnili naukowcy w istocie w mięśniach osób spożywających mięso jest więcej fosfokreatyny, która pozwala na zwiększanie intensywności treningu pod kątem obciążeń. To może być pewna wskazówka, że czasem dieta wegetariańska to może być za mało.
W zbilansowaniu diety wegetariańskiej i suplementacji pomoże dietetyk
Na pewno samodzielnie trudno jest skomponować dietę przechodząc na tę wegetariańską. Duże możliwości pomocy w tym zakresie można uzyskać w mieście Warszawa. Catering dietetyczny może być pyszny i odpowiednio zbilansowany, a gdy zamawiasz wersję wegetariańską, masz pewność, że taką właśnie otrzymasz. Nie będzie tam w ogóle mięsa, a jeśli sobie tego nie życzysz, to nawet produktów pochodzenia zwierzęcego. Jednak każdy dietetyk powie Ci, że w sporcie siłowym jednak lepszym wyborem będzie wegetarianizm, a nie weganizm. Można w takiej sytuacji spożywać jajka, przetwory mleczne będące źródłem cennych witamin i mikroelementów. Jeśli doda się do tego jeszcze odżywki dla wegetarian na masę, to można uzyskać satysfakcjonujące rezultaty przy treningu na masę. W zbilansowaniu posiłków i suplementów najbardziej pomoże wizyta u specjalisty żywienia, czyli dietetyka.
Bez wątpienia sporty siłowe i dieta wegetariańska nie wykluczają się. Dobre porady możesz uzyskać od dietetyka w Warszawie. Catering dietetyczny też opiera się na zaleceniach i dokładnych wyliczeniach wykonanych przez współpracujących z firmą dietetyków.