spółka komandytowa - wszystko co musicie wiedzieć na ten temat

Spółka komandytowa – wszystko co musicie wiedzieć na ten temat

Prowadzenie firmy nie jest łatwe i trudno się z tym nie zgodzić. Jednocześnie przedsiębiorcy stoją przed dylematem, jaką spółkę czy też działalność gospodarczą założyć. Dziś przedstawimy Wam wszystko co musicie wiedzieć na temat spółki komandytowej.

Czym jest spółka komandytowa?

Spółka komandytowa może być założona przez minimum dwóch wspólników, przy czym, co istotne jeden jest komandytariuszem, natomiast drugi komplementariuszem. Co istotne, rola każdego wspólnika jest inna. Ten pierwszy, czyli komandytariusz ponosi tylko ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki, natomiast komplementariusz odpowiada za zobowiązania bez jakichkolwiek ograniczeń i czyni to całym swoim majątkiem. Sama spółka komandytowa niewątpliwie jest odrębnym typem spółki prawa handlowego. Zalicza się ją do kategorii spółek osobowych. O jej osobowym charakterze świadczą konkretne cechy, wśród których można wymienić trwały skład osobowy, duże znaczenie cech poszczególnych wspólników, a także brak wyodrębnionych organów, które za zadanie mają prowadzenie spraw spółek.

Co jeszcze należy wiedzieć na temat spółki komandytowej? Ciąg dalszy ważnych informacji

Sama spółka komandytowa nie posiada osobowości prawnej. Oznacza to, że spółka może nabywać we własnym imieniu prawa, co dotyczy choćby nieruchomości czy innych praw rzeczowych. Może też zaciągać zobowiązania, pozywać, ale pozwana może być też taka spółka. Warto wiedzieć, że spółka komandytowa prowadzi firmę pod swoją nazwą. Cechą charakterystyczną jest fakt, że występują dwie kategorie wspólników, o których już Wam wspomnieliśmy, czyli komandytariusze i komplementariusze. Trzeba również wiedzieć, że pasywny udział komandytariusza w kierowaniu firmą sprawia, że rzeczywiście nie odpowiada on za dane zobowiązania całym swoim majątkiem, lecz tylko do określonej kwoty i jest to tzw. suma komandytowa.

spółka komandytowa

Kto może być wspólnikiem w spółce komandytowej?

Ciekawie wygląda też sytuacja dotycząca wspólników w spółce komandytowej. Otóż mogą nimi być nie tylko osoby fizyczne, ale też osoby prawne, nie posiadające osobowości prawnej, pod warunkiem, że ustawa przyznała im określoną zdolność prawną. Wspólnikami mogą być też jednostki organizacyjne. Warto jednak zauważyć, że dany podmiot nie może pełnić zarówno roli komplementariusza, jak i komandytariusza. Sama spółka zostaje utworzona w momencie, gdy dochodzi do wpisu do rejestru przedsiębiorców. Rzeczą ważną jest to, by umowa spółki miała moc prawną, a więc została zawarta w formie aktu notarialnego. Sama firma zawiera nazwisko jednego bądź kilku komplementariuszy, ale też konkretne oznaczenie, czyli „Spółka Komandytowa” dopuszczalny jest skrót Sp. k. Samo prowadzenie księgowości może nastręczać wielu problemów, a brak znajomości przepisów prawa nie zwalnia z odpowiedzialności, dlatego księgowość należy powierzyć profesjonalistom i tutaj polecamy Wam biuro rachunkowe z Mysłowic. Warto jeszcze poznać, czym jest suma komandytowa. Jest ona już określona w umowie spółki, przy czym nie ma żadnych przepisów dotyczących jej maksymalnej wysokości. Najczęściej ustala się sumę komandytową na identycznym poziomie jaki wynosi wniesiony kapitał początkowy. Może się okazać, że spółka ma kilku komandytariuszy i wtedy każdy z nich może mieć inną sumę komandytową. Informacje na ten temat ujawnione są w KRS.

Dlaczego warto zdecydować się na spółkę komandytową – poznajcie jej zalety

Zaletą spółki komandytowej jest fakt, że można kształtować odpowiedzialność. Nie ma więc odgórnych przepisów, które mówią, kto może być komplementariuszem, a kto komandytariuszem. Dodatkowo nie występuje tzw. podwójne opodatkowanie, czyli spółka nie rozlicza się z podatku dochodowego, zaś zysk jest opodatkowany jednokrotnie, a więc u wspólników spółki. Oczywiście zaletą jest także fakt, że nie występuje minimalny kapitał zakładowy. O ile samo prowadzenie firmy może nastręczać wielu problemów, tak już samo jej założenie – nie. Otóż spółkę komandytową możecie założyć przez Internet. Jednocześnie w taki sam sposób możecie dokonywać choćby zmian w umowie spółki. Możecie też wypłacać zaliczki na poczet zysków.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij