Ogród piękny i funkcjonalny – jak to połączyć?

Czy ogród może być zarazem piękny i funkcjonalny. Jak go urządzić, gdy często biegają po nim dzieci, jak również zwierzęta. Na które rośliny można postawić, a od których należy stronić. Poznajcie wszystkie porady, jak stworzyć ogród łączący walory praktyczne i estetyczne.

Wykorzystaj lampki solarne i korzystaj z zielonej energii

Tak naprawdę oświetlenie w ogrodzie nie musi Cię słono kosztować. Wystarczy, że wybierzesz lampki solarne. Ich baterię będą się ładować w ciągu dnia, a wieczorem oddawać energię. Takie oświetlenie może być naprawdę dobre, a przy tym świetnie podkreśla wszystkie nasadzenia w około. Można wybrać modele lampek wbijanych w ziemię, które najlepiej się sprawdzą. Nie radzimy jednak stawiać paneli fotowoltaicznych w ogrodzie. W ten sposób znacząco ogranicza się przestrzeń zieloną. Ich najlepsze miejsce jest na dachu. Trzeba wiedzieć, że niestety wiele ptaków ginie wskutek zetknięcia się z taką domową elektrownią.

Zadbaj o ładne, a jednocześnie łatwe w uprawie iglaki i byliny

Na pewno w ogrodzie nie może zabraknąć iglaków. Sprawdzą się tuje, jałowce, sosny i świerki, a także cyprysiki. Warto wokół nich stworzyć niewielkie płotki, a pod nimi usypać kopczyki. Dzięki temu będzie się miało większą pewność, że są ochronione przed działaniem moczu zwierząt, który powoduje ich żółknięcie. Byliny ogrodowe, które się sprawdzą to na pewno trawy ozdobne. Trzeba jednak uważać, by nie wybierać takich, które mają zbyt ostre liście. Albo usytuować je w odpowiednim miejscu, do którego nie mają dostępu ani dzieci ani domowe zwierzęta. Można zdecydować się na kostrzewy sine, proso rózgowate czy trzęślice modrą.

Postaw na krzewy owocowe, aby móc korzystać z nich do robienia przetworów

Bez wątpienia nie może zabraknąć krzewów owocowych do ogrodu, które są doskonałym przykładem połączenia estetyki z funkcjonalnością. Zwłaszcza gdy owocują istotnie upiększają ogród. Dotyczy to zarówno niewielkich poziomek, jak i większych krzewów malin czy porzeczek. W przypadku wszystkich należy bardzo uważać na szkodniki, szczególnie ślimaki. Można sobie z nimi radzić na różne sposoby. Np. sadzenie roślin, których zapachu nie znoszą może pomóc, syzyfowa praca z przenoszeniem ich na inne miejsce nie będzie taka, jeśli przeprowadzisz je z dala od domu, bo inaczej wrócą w to samo miejsce. Są także środki zwalczające, ale to jest ostateczność. Należy też regularnie pozbywać się chwastów. Zwłaszcza porzeczki są narażone na zarastanie chwastami, które jeśli nie są w porę usuwane, to mogą zdominować krzew, a wtedy owoców będzie pojawiać się coraz mniej. Na pewno obfite zbiory będą bardzo przydatne, bo dzięki nim stworzy się pyszne przetwory, takie jak dżemy, konfitury, czy nawet lody sorbetowe. Co ważne mając krzewy owocowe ogrodowe można jeść prosto z krzaczka, co jest rozrywką zwłaszcza dla dzieci.

Wybierz altanę z daszkiem do ogrodu, gdy nie masz tarasu albo trwałe technorattanowe meble na taras

Na pewno w funkcjonalnym ogrodzie nie może zabraknąć altanki. Powinna być zadaszona. Jeśli nie masz dostępu do tarasu, to jest to jedyna możliwość, by spędzić czas w ogrodzie niezależnie od panującej aury i nie być zmuszonym uciekać, gdy tylko pojawi się deszcz. Drewniane altanki są bardzo urokliwe i można wybrać dość duże w których zmieści się kilka osób. Na taras odpowiednie będą meble technorattanowe, odporne na wodę, promieniowanie UV i uszkodzenia, a jednocześnie świetnie imitujące splot włókien rattanowych, oczywiście o ile kupi się te najwyższej jakości.

Stwórz przestrzeń do zabawy dla dzieci i zwierząt

Na koniec przypominamy o tym, by w ogrodzie zaplanować przestrzeń dla dzieci i zwierząt. Może być to tor Agility albo zjeżdżalnia z drabinkami. Jeśli nie masz tyle miejsca to też nie problem, bo zarówno czworonogom, jak i dzieciom spodoba się piaskownica. Warto wybrać też trawę po której swobodnie można deptać, a więc mieszankę sportową. Wszelkie ostre przedmioty powinny być zabezpieczone i oddzielone, a właściwie w ogóle nie powinny znajdować się w ogrodzie.

Pamiętaj też, że są rośliny, które rodzą trujące owoce, czy nawet mają trujące liście. W trosce o dzieci i psiaki, lepiej wybieraj bezpieczniejsze rozwiązania.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij