księgowa mysłowice

Księgowość pełna – wszystko co musicie wiedzieć na jej temat prowadząc firmę

Częste zmiany w prawie i nowelizacje w przepisach nastręczają wielu problemów przedsiębiorcom. Choć wielu z nich prowadzi księgowość uproszczoną, to jednak warto już teraz dowiedzieć się więcej na temat księgowości pełnej, gdyż jak szacują specjaliści istnieje duże prawdopodobieństwo, że ułatwienia, jakie dawała księgowość uproszczona niedługo znikną.

Czym jest pełna księgowość?

Pełna księgowość jest systemem niezwykle rozbudowanym, a zarazem skomplikowanym. Wymaga zewidencjonowania każdego przychodu. Oprócz dokumentów kupna czy sprzedaży należy na bieżąco rozliczać przelewy przychodzące, czy wychodzące oraz wszelkie operacje magazynowe. Dzięki niej można sprawdzać kondycję finansową spółki, choćby poprzez zestawienie zysków i strat. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą podejmować trafniejsze decyzje inwestycyjne, a także w razie konieczności zdecydować się na sprzedaż firmy. Bardzo dokładnie ewidencjonowany jest także majątek firmy, a także sam sposób jej finansowania. Sam proces prowadzenia księgowości pełnej jest skomplikowany i łatwo jest popełnić błąd. Pomóc może profesjonalna księgowa. Mysłowice są miastem, gdzie przedsiębiorcy mogą skorzystać w tym zakresie z usług biura MDA.

Co obejmuje pełna księgowość?

Prowadzenie pełnej księgowości wymaga zatrudnienia specjalistów, gdyż w innym przypadku bardzo łatwo jest popełnić błąd, a to wiąże się z problemami z urzędem skarbowym. Jednocześnie przedsiębiorca może otrzymać bardzo wysoką karę. Dzięki księgowości pełnej wszyscy udziałowcy na bieżąco mogą sprawdzać, jak rozwija się firma. Warto wiedzieć, że pełna księgowość obejmuje nie tylko księgę przychodów czy rozchodów, co ma miejsce w przypadku księgowości uproszczonej. Pełna księgowość wymaga prowadzenia dziennika, konta księgi głównej, konta księgi pomocniczej, zestawienia obrotów, a także wszystkich sald, które zostały umieszczone w księdze głównej. Należy też prowadzić zestawienie sald na kontach pomocniczych oraz wykazywać składniki pasywne i aktywa. Rozbudowany system ewidencjonowania niewątpliwie nastręcza wielu problemów, szczególnie gdy przepisy zmieniają się szybko. Dodatkowo część z nich jest niezrozumiała dla przedsiębiorców, a jak wiadomo nieznajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności.

Inwentaryzacja majątku firmy w pełnej księgowości

Jak wiadomo, pełna księgowość wymaga nie tylko ewidencjonowania, co jest majątkiem danego przedsiębiorstwa, ale trzeba też przedstawić wszystkie źródła finansowania. W razie kontroli urzędnicy muszą mieć dostęp do wszelkich sprawozdań finansowych. W przypadku pełnej księgowości konieczna jest też inwentaryzacja majątku czy zobowiązań względem innych podmiotów. W ten sposób można uniknąć wszelkich nadużyć, a więc uniknie się sytuacji, choćby takiej, gdy majątek firmy jest trwoniony i źle zarządzany. Dodatkowo każdy przedsiębiorca ma jasno określone zobowiązania, które musi ponosić w stosunku do urzędu skarbowego. Ale pełna księgowość dotyczy także pracowników. Tutaj mamy na myśli, że konieczne jest wprowadzenie kart wynagrodzenia wszystkich zatrudnionych osób. W ten sposób sytuacja jest ułatwiona w odniesieniu do rozliczeń, kosztów, które ściśle zależą od ilości zatrudnionych pracowników.

Kogo obejmuje pełna księgowość?

księgowa mysłowice

Pełna księgowość musi być prowadzona przez duże spółki, a także firmy, które zyskują wysokie obroty. Dotyczy ona także wybranych grup przedsiębiorców, gdyż zgodnie z ustawą o rachunkowości, a dokładnie art. 2 ust. 1, trzeba wiedzieć, że księgi muszą być prowadzone także przez spółki komandytowe, akcyjne, komandytowo-akcyjne czy z ograniczoną odpowiedzialnością. Konieczność prowadzenia pełnej księgowości obejmuje też osoby fizyczne, jeżeli ich dochód w roku poprzednim wynosił równowartość 2 milionów euro, zatem należy dokonać przeliczenia według aktualnego kursu euro. Choć wad takiego rozwiązania jest sporo i większość tutaj dotyczy trudności w prowadzeniu, to jednak takie rozwiązanie ma też zaletę w postaci łatwej oceny kondycji finansowej firmy.

Prowadzenie firmy, a zwłaszcza średniego lub dużego przedsiębiorstwa wymaga prowadzenia pełnej księgowości. W ten sposób firma może być bardziej transparentna i jest też wiarygodniejszym partnerem biznesowym. Taka firma zwykle ma również większą łatwość rozwoju i wprowadzania kolejnych dużych inwestycji, gdyż również dla banków jest dobrym klientem, zwłaszcza gdy księgowość prowadzona jest w sposób czytelny i rzetelny.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij