Jak dbać o nowy samochód, by jak najdłużej prezentował się jak nowy?
Nowy samochód jest dumą każdego właściciela, który chce by jak najlepiej prezentował się przez jak najdłuższy czas. Pojawienie się jakiejkolwiek rysy jest sporym powodem do stresu i rwania włosów z głowy. Jednak można w pewnym stopniu mikro zarysowaniom zapobiec. Wystarczy stosować się do sprawdzonych zasad. Oto kilka naszych rad, jak dbać o nowy samochód, by jak najdłużej prezentował się jak nowy.
Ręczne mycie samochodu to podstawa
Warto zacząć pielęgnację samochodu od ręcznego mycia. Korzystanie z myjni automatycznych z wielkimi szczotkami to już przeżytek. Większość właścicieli samochodów zdaje sobie sprawę, że takie urządzenia powodują powstawanie rys na karoserii i choć samochód będzie dokładnie wymyty z zewnątrz to jednak pod światło będzie widocznych sporo zarysowań, a tego przecież chce się uniknąć. Dlatego albo myjnia ręczna dostępna w mieście albo korzystanie z własnego placu jest najlepszym wyborem. W drugim przypadku trzeba mieć pewność, że środki chemiczne będą spływać bezpośrednio do kanalizacji i nie będą wnikać do gruntu, gdyż grozi to mandatem. Mycie samochodu rozpoczynamy od dachu i schodzimy coraz niżej. Ostatnimi elementami, które należy wyczyścić są błotniki. Sam strumień pod ciśnieniem i szampony samochodowe nie zawsze pomagają na uporczywe zabrudzenia z żywicy i w takim przypadku trzeba przejść do kroku numer dwa…
Uporczywe zabrudzenia znikną dzięki glinkowaniu
Gdy na karoserii widoczne są zaschnięte plamy, to pomoże glinka samochodowa, ale potrzebny jest też odpowiedni środek poślizgowy. Bez niego glinka zrobi więcej szkód niż pożytku, bowiem działa jak środek ścierny i może zniszczyć powłokę lakierniczą. Glinkowanie zawsze należy wykonywać ruchem posuwistym, pamiętając o wcześniejszym użyciu środka poślizgowego. Po każdym fragmencie trzeba użyć nowego kawałka glinki, bowiem zabrudzony nie będzie się nadawał. Może spowodować wniknięcie brudu i uszkodzenie lakieru. Glinkowanie jest naprawdę skuteczne, jeśli wykonuje się je w sposób prawidłowy.
Zabezpiecz karoserię przynajmniej na kilka tygodni woskowaniem
Oczywiście umycie karoserii to nie wszystko, bo przyda się jej zabezpieczenie przed zarysowaniem i uszkodzeniami, a to częściowo da woskowanie. Wprawdzie ochrona będzie działać tylko kilka tygodni, bo z czasem zniknie, jednak samochód po woskowaniu może prezentować się niczym z salonu. Oczywiście warto pamiętać, by wcześniej usunąć wszystkie rysy poprzez polerowanie, bowiem po nałożeniu wosku wszystko zostanie jeszcze bardziej wyeksponowane. Należy pamiętać, by z woskiem pracować w temperaturze od 15 do maksymalnie 25 stopni, a woskowania nie wykonywać nigdy w słońcu.
Pamiętaj, że o wnętrze samochodu także należy dbać
Oczywiście pielęgnacja samochodu to nie tylko dbanie o jego zewnętrzną powłokę, bo należy go wyczyścić także w środku. Regularne odkurzanie czy pranie tapicerki samochodowej, a także czyszczenie wycieraczek jest niezbędne, by każda osoba, która wsiądzie do środka czuła się komfortowo. Warto zaopatrzyć się w piorący odkurzacz, dzięki któremu praca będzie przebiegać sprawniej i będzie można wykonać ją dokładniej. Tapicerkę można chronić nakładając na nią pokrowce, a jeśli chodzi o skórzaną przydadzą się kosmetyki do konserwacji, które zwiększą jej trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Warto również przeczyścić wszystkie elementy plastikowe, których wszak jest niemało.
Nie zapominaj o regularnych przeglądach
Oczywiście również w przypadku nowego samochodu od czasu do czasu trzeba zawitać do mechanika na przegląd. Na pewno przynajmniej raz do roku trzeba oczyścić i napełnić klimatyzację. Dzięki temu we wnętrzu samochodu nie będą rozwijały się szkodliwe dla zdrowia grzyby. Gdy samochód jest na gwarancji, to oczywiście należy korzystać z autoryzowanego serwisu. Wiele usterek dotyczy elektroniki i w tym przypadku taki serwis będzie najlepszym wyborem, gdyż fachowcy najlepiej znają się na poszczególnych modelach samochodów określonego producenta.
Nawet w przypadku nowego samochodu każdego właściciela czeka sporo pracy. Trzeba pamiętać o regularnym uzupełnianiu czy wymianie wszystkich płynów, czy olejów, aby nie doprowadzić do poważniejszej awarii któregoś z układów.