Ława czy płyta fundamentowa – jakie rozwiązanie lepiej sprawdzi się przy budowie domu jednorodzinnego?
Gdy rozpoczyna się budowę domu stoi przed nami wiele wyzwań. Każdy inwestor musi podjąć sporo decyzji, a te złe będą skutkować w przyszłości problemami, a także wyższymi kosztami. Wiele osób zastanawia się, czy lepiej zastosować ławę czy płytę fundamentową. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się obu rozwiązaniom i zastanowimy się, które z nich będzie lepsze.
Kiedy warto wybrać ławę fundamentową? Wszystko, co musicie o tym wiedzieć
Ławy fundamentowe są belkami wykonanymi z betonu, które dodatkowo są zbrojone. W ten sposób są odporne na ściskanie, ścieranie, a także warunki atmosferyczne. Oczywiście same parametry należy dobierać pod kątem nośności gruntu, czy poziomu wody gruntowej. Jeżeli gleba jest stosunkowo miękka, to lepiej zastosować mocniejszy beton towarowy, np. C16/20. Wtedy koszty nieco się zwiększają. Warto także zwrócić uwagę na wysokość ławy oraz jej szerokość. Tu najczęściej stosuje się wysokości od 30 do 50 cm, natomiast szerokość – od 40 do nawet 100 cm. Samą ławę należy umieścić pod wszystkimi ścianami nośnymi budynku, a także części ścian wewnętrznych, które stanowią oparcie dla belek stropowych. Można także zdecydować się na ściany fundamentowe, które oparte są o ławy i ściany nadziemia. Do ich wykonania można zastosować bloczki betonowe lub płyty betonowe, które wyróżniają się dużą wytrzymałością na ściskanie i niską nasiąkliwością.
Płyta fundamentowa – czy to dobry wybór do wykonania niezawodnych i mocnych fundamentów?
Można także wykorzystać płytę fundamentową. W tym przypadku fundament powinien składać się z kilku warstw. Na samym początku należy wykonać podbudowę, najlepiej do tego celu sprawdza się zagęszczony żwir. Należy go usypać, tworząc pospółkę. Można ewentualnie zastosować piasek, a na nim ułożyć izolację termiczną ze styropianu. Płyta fundamentowa może mieć grubość od 12 do 25 cm i najlepiej, aby to projektant czy kierownik budowy wybrał najlepsze rozwiązanie. Jeżeli zależy Wam na wykonaniu mocniejszego fundamentu bądź konieczne jest to z powodu dużych nierówności terenu, to poza płytą fundamentową można zastosować wylewkę wyrównawczą, na której następnie robi się posadzkę.
Ława czy płyta fundamentowa – co warto wybrać?
Ławy fundamentowe wykonywane są częściej. Niewątpliwie takie rozwiązanie jest także zdecydowanie tańsze. Nie bez znaczenia jest fakt, że wiele firm budowlanych nadal stosuje tą tradycyjną metodę. Oczywiście takie rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Niezbyt dobrze sprawdza się w przypadku gruntów o słabej nośności. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się więc płyty fundamentowe. Wynika to z faktu, że płyty betonowe znoszą większe obciążenia, a przy tym w przeciwieństwie do liniowego rozłożenia obciążenia, co ma miejsce w tradycyjnych fundamentach, rozkładają je równomiernie. Są więc polecane nawet w przypadku trudnych warunków gruntowych. Płyty fundamentowe są też gotową podłogą na gruncie. Sprawdzają się także w przypadku ogrzewania podłogowego. Betonowy element zapewnia grubą warstwę izolacji, stąd też jest świetnym akumulatorem. Pozwala na lepsze utrzymanie ciepła. Płyty fundamentowe sprawdzają się nawet w przypadku terenów dotkniętych szkodami górniczymi.
O kosztach w pigułce – porównanie ceny tradycyjnych fundamentów i fundamentów z płyt betonowych
Już wspomnieliśmy Wam, że ławy są tańsze, jednak biorąc pod uwagę większą ilość aspektów można pokusić się o stwierdzenie, że płyty betonowe fundamentowe są opłacalne. W tym przypadku sama praca może być wykonana nawet w cztery dni w przeciwieństwie do ławy fundamentowej. W ten sposób zmniejsza się koszt samej robocizny. W przypadku budowy małego domu o powierzchni do 100 m2 – koszt wykonania tradycyjnych fundamentów oscyluje na poziomie ok. 35 tys. zł. W skład ceny wchodzi materiał i robocizna. Natomiast w przypadku wykonania fundamentów z płyt betonowych cena jest wyższa średnio o ok. 2 tys. Zatem w ogólnym rozrachunku różnica nie jest duża.
Wybór fundamentów nie jest łatwy i wszystko zależy od Waszych preferencji, a także ukształtowania terenu i poziomu wód gruntowych. Oczywiście kluczowe znaczenie ma też znalezienie dobrej firmy, która profesjonalnie wykona prace.