rekuperator

Tylko fakty i zero mitów na temat rekuperacji. Czy warto się na nią zdecydować w już wykończonym domu?

Wymiana powietrza za pośrednictwem centrali wentylacyjnej i wymienników ciepła może zapewniać przyjemny mikroklimat w domu. Wszystko dlatego, że dobrze przemyślana jest kontrolowalna i polecana dla alergików czy osób o obniżonej odporności. Doskonale sprawdza się zarówno w okresie grzewczym, jak i latem, kiedy to tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie daje rady. Dziś poznacie nie tylko fakty na temat rekuperacji, ale zastanowimy się i podpowiemy czy warto się na nią zdecydować w już wykończonym domu.

Rekuperacja latem może być efektywna w przeciwieństwie do tradycyjnego wietrzenia

Bardzo często latem mamy do czynienia z duchotą i powietrzem, które jest skumulowaną masą ciepła. Brak wiatru powoduje, że wietrzenie jest nieefektywne, a wentylatory niewiele dają. Oczywiście w tej sytuacji dobrze sprawdza się klimatyzacja, jednak będzie ona pochłaniać sporo energii przy tradycyjnej wentylacji. Zatem lepiej zdecydować się na taką, która nie wymaga otwierania okien, czyli zaprojektować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i wybrać rekuperator. Tylko jak się to ma z już wykończonym domem. Faktem jest, że najlepiej taką inwestycję zaplanować na etapie budowy. Kiedy jednak nie do końca się to przemyślało, to oczywiście możliwa jest zmiana. Trzeba zlikwidować kominy wentylacyjne i rozprowadzić instalację, którą powietrze będzie rozprowadzane po wszystkich pomieszczeniach. Będzie to wymagało albo kucia w ścianach, albo tworzenia sufitów podwieszanych bądź jednego i drugiego. Zatem ponowna demolka czy usuwanie części wyposażenia domu będzie konieczne. Warto jednak podkreślić, że rekuperator jest urządzeniem, który można zaprogramować. W sezonie letnim będzie działał w momencie, gdy temperatura jest najniższa i tłoczył schłodzone powietrze do domu, obniżając tym samym temperaturę w pomieszczeniach. Oczywiście latem ściany mimo wszystko się nagrzewają, zatem dla uzyskania odpowiednio niskiej temperatury konieczne będzie połączenie siły wentylacji mechanicznej i klimatyzacji.

Dzięki rekuperatorowi nie tylko wymieniasz powietrze wewnątrz domu, ale także je oczyszczasz

Faktem jest, że rekuperacja pozwala nie tylko na wymianę, ale również oczyszczanie powietrza, czego nie można powiedzieć o wentylacji grawitacyjnej, gdzie powietrze z zewnątrz trafia do budynku ze wszystkimi zanieczyszczeniami. Rekuperator jest po prostu wyposażony w filtry, dzięki którym powietrze jest oczyszczane. Mogą mieć one zróżnicowaną dokładność, a te najlepsze wyłapują nawet bakterie, wirusy czy pyły zawieszone znajdujące się w powietrzu. Ponadto eliminują alergeny, a także owady. Te ostatnie bywają szczególnie uciążliwe latem, o czym przekonują się zarówno osoby mieszkające przy lesie, jak i w większej aglomeracji. Powietrze, którym oddychasz w domu dzięki rekuperacji jest czyste i świeże.

Rekuperacja może pomóc zaoszczędzić na energii cieplnej w okresie grzewczym i ograniczyć koszty ogrzewania

Bez wątpienia rekuperacja z odzyskiem ciepła jest źródłem oszczędności w okresie grzewczym. Dobrej jakości rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym lub przeciwprądowo-spiralnym może odzyskać nawet 90% ciepła z powietrza wywiewanego, które przekazywane jest do nawiewanego bez mieszania się ich strumieni. W ten sposób można nawet o 40% ograniczyć ilość zapotrzebowania na ciepło, co na pewno jest znaczącym wynikiem. Oczywiście wszystko zależy od stopnia izolacji termicznej budynku.

Czy warto zdecydować się na rekuperator w już wykończonym domu?

Pozostaje nam przeanalizować czy warto zdecydować się na rekuperację i montaż centrali wentylacyjnej z rekuperatorem. Na pewno, jeśli chodzi o eksploatację, to bezsporne jest, że system ten jest lepszy i bardziej efektywny od tradycyjnej wentylacji. Niemniej jednak koszty takiej inwestycji w przypadku już wykończonego domu będą spore. Będzie trzeba likwidować kominy, a przecież w sytuacji, gdy decydujesz się na rekuperację na etapie budowy możesz w ogóle z nich zrezygnować, a zatem masz już pierwszą oszczędność. Musisz przeanalizować, po jakim czasie inwestycja Ci się zwróci. Nie bez znaczenia jest fakt, że przy takiej inwestycji będziesz mógł skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, podobnie jak osoby decydujące się na panele fotowoltaiczne czy inne „zielone” rozwiązania. Długookresowo rachunek zysków i strat wyjdzie na spory plus. Musisz wziąć też pod uwagę jak dobrze rekuperacja wpłynie na Twoje zdrowie. Oczywiście utrzymanie rekuperacji nie jest darmowe, bo poza kosztami energii elektrycznej trzeba jeszcze doliczyć okresowe przeglądy i wymianę filtrów.

Bez wątpienia rekuperacja to technologia przyszłości i warto zdecydować się na nią już teraz. Nieco większa inwestycja gwarantuje Ci komfort, który jest nie do przecenienia.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij