płyty dibond

Płyta Dibond – genialny kompozyt?

Idąca jak burza kreatywność designu powoduje powstawanie coraz lepszych jakościowo, bardziej uniwersalnych i estetycznych półproduktów. Należy do nich kompozytowa płyta Dibond.

Co to jest płyta Dibond?

Płyty Dibond link to kompozyt powstały z unikalnego połączenia aluminium z tworzywem sztucznym (polietylenem), nadającym mu szczególne właściwości. Dzięki dużej ilości zalet zawartych w jednym produkcie znajduje on szerokie zastosowanie w różnych branżach, zastępując droższe i mniej plastyczne aluminium. Przykładem jest np. izolacja akustyczna.

Branża reklamowa to jedna z tych, które najczęściej sięgają po kompozyt Dibond.

Powstają z niego eleganckie reklamy, tablice, tabliczki z nazwiskami, napisy czy stojaki reklamowe. Sprzyja temu szeroka paleta kolorystyczna i efektowny wygląd. Niewielki ciężar płyty czyni montaż gotowych wyrobów łatwym nawet na dużych wysokościach.

Niezliczone zalety płyty dają możliwość wycinania z niej, za pomocą plotera frezującego, dowolnych kształtów, zadrukowywania technologią UV, oklejania foliami czy grawerowania. Za pomocą frezarki można również wykonywać nacięcia, dzięki którym z płyty Dibond powstaną pudełka czy kasetony reklamowe, w bardzo eleganckiej oprawie, np. srebro, złoto szczotkowane i gładkie.

Zalety i wady kompozytowej płyty Dibond

Uniwersalność tego produktu uczyniła go bardzo popularnym i pożądanym na rynku w wielu branżach, co doprowadziło do wypracowania korzystnej ceny. Połączenie aluminium z polietylenem powoduje bardzo dużą wytrzymałość na warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne, a także na promieniowanie UV i wodę. Płyta Dibond wchłania wodę na poziomie 0,01%.

Kolejnymi wielkimi zaletami kompozytu są: niepalność, lekkość i bezproblemowa obróbka. Dzięki nie łupliwości można go kształtować w 3D, a produkty z niego wykonane są estetyczne i łatwe w pielęgnacji. Płyta kompozytowa może być również produkowana w rozmiarze 2,0 m x 4,0 m, co daje możliwość wykonania dużych form i kształtów.

Czytaj:  Druk na plexi - nowoczesna technologia dla wyjątkowych projektów

Ze względu na lekkość płyty, można na niej umieszczać elementy cięższe, a także systemy elektryczne.

Jedyną wadą Dibond, jaką wymieniają użytkujący z branży reklamowej, jest nie przezierność przez co, nie da się wyprodukować z niej podświetlonej całościowo reklamy, jednak biorąc pod uwagę ilość zalet, płyta Dibond to najlepsze tworzywo wyjściowe do wielu różnych produkcji.

 

Kamil Borowski

Kamil Borowski

Ekonomista z 10-letnim doświadczeniem, absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Specjalizuje się w analizach rynkowych oraz optymalizacji procesów finansowych. W swoich tekstach przekłada skomplikowane zagadnienia na praktyczne wskazówki. Prywatnie miłośnik gier strategicznych i literatury faktu.

Artykuły: 100

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *