Co zmieni się w podatkach po Nowym Roku?
Nowy Rok 2022 przyniesie zmiany w podatkach. Nie ma się co oszukiwać, nie dla wszystkich przedsiębiorców będzie to udany rok. Na pewno na ten system podatkowy negatywnie patrzą lekarze, gdyż nie tylko nie będą mogli odprowadzić składki zdrowotnej w jej dotychczasowej formie, ale też nie będą mogli korzystać z karty podatkowej. Jednak zmieni się znacznie więcej, dlatego czas poznać, co czeka przeciętnego podatnika w nowym roku.
Nowy rok – zmiany niekoniecznie na plus
Od 1 stycznia 2022 roku zacznie obowiązywać tzw. Nowy Ład. Dojdzie do zmiany wielu przepisów, a do tego sankcje podatkowe niestety będą niekorzystne dla średnio zarabiających i dobrze zarabiających. Nowy Ład reklamowany jest jako niezwykle uczciwy i nowy sposób opodatkowania, na którym zyska wielu podatników. Trzeba jednak wiedzieć, że w rzeczywistości te zmiany w wielu przypadkach będą mało odczuwalne, natomiast negatywne zmiany w postaci wyższych podatków i braku możliwości odliczeń będą odczuwane bardzo solidnie. Dużo zmieni się w nowym sposobie wyliczenia składki zdrowotnej. Od przyszłego roku składki ustalane będą od dochodu w przypadku opodatkowania na zasadach skali podatkowej lub podatku liniowego. W przypadku ryczałtowców składki zdrowotne będą ustalane od przychodu. Niestety nie będzie można już odliczyć składki zdrowotnej, a przez to stracą nie tylko przedsiębiorcy, ale i osoby wykonujące wolne zawody.
Jak zmienia się naliczanie wynagrodzeń pracowników?
Sztandarowym punktem programu Nowy Ład są zmiany w sposobie naliczenia wynagrodzeń pracowników. Ma zostać wprowadzona ulga dla klasy średniej i ma zostać również podniesiony limit progu podatkowego oraz kwota wolna od podatku. Dodatkowo przedsiębiorcy nie będą mogli już wybierać opodatkowania na zasadach karty podatkowej. Jednak co ciekawe ta zmiana dotyczy tylko nowych przedsiębiorców, bo Ci, którzy do tej pory rozliczali się w oparciu o kartę podatkową nadal będą to mogli robić. Od 2022 roku zostaną też obniżone stawki ryczałtu dla niektórych zawodów, co dotyczy szczególnie branży IT. Firmy z tego sektora będą mogły stosować stawkę 12% podatku. Z kolei architekci będą mogli korzystać ze stawki ryczałtu wynoszącej 14%. Nie można również zapominać, że dojdzie do zmian w opodatkowaniu najmu prywatnego i wtedy ryczałt stanie się jedyną dostępną formą opodatkowania przychodów z tego źródła. Nie ma się co oszukiwać przepisy są dość skomplikowane, dlatego też warto zdecydować się na usługi profesjonalistów. Takie oferuje biuro rachunkowe w Mysłowicach MDA, które Wam polecamy.
Duże rodziny zyskają
Jak można się domyślić Rząd wychodzi naprzeciw dużym rodzinom, które znowu zyskują i wprowadza nowe zasady wspólnego rozliczania się z małżonkiem. Jedną z większych zmian jest fakt, że wspólne rozliczenie jest możliwe już w roku zawarcia małżeństwa i to niezależnie czy ślub miał miejsce w styczniu, czy listopadzie. Dodatkowo w przypadku rodzin 4 plus wprowadzono zwolnienie z podatku, jeżeli dochód roczny nie przekracza 85528.
Forma organizacyjno-prawna działalności – co wybrać?
Zmiany spowodowane wprowadzeniem Polskiego Nowego Ładu powodują również zmiany formy organizacyjno-prawnej u przedsiębiorców. Szukają oni rozwiązań, dzięki którym będą mogli zabezpieczyć swój prywatny majątek przed konsekwencjami podatkowymi. Wprowadzone liczne zmiany w tym programie powodują znaczące ryzyko błędu, co wiąże się z tym, iż przedsiębiorcy mogą otrzymać wysokie sankcje podatkowe. Stracą także przedsiębiorcy, którzy od nowego roku nie będą mogli amortyzować lokali mieszkalnych, które dopiero wprowadzone są do działalności. W przypadku podatników, którzy do tej pory amortyzowali nieruchomości także nie mamy dobrej informacji, gdyż mogą to robić tylko do końca 2022 roku, korzystając z przepisów przejściowych. Ponadto prywatny majątek, który wnoszony jest na poczet firmy nie będzie już wyceniany na podstawie faktury zakupu, lecz w oparciu o aktualną wartość rynkową.
Warto wiedzieć, że jeżeli przedsiębiorca decyduje się na wykup samochodu z leasingu operacyjnego będzie mógł skorzystać ze zwolnienia podatku dochodowego w przypadku sprzedaży tego pojazdu. Musi jednak odczekać 6 miesięcy od momentu wykupu. Dodatkowo Nowy Ład nakazuje wprowadzenie obowiązkowych płatności bezgotówkowych, co ma zapobiegać nieuczciwym praktykom.